Komente
Intervista
Lajme
Kulturë
Botime
Arkivi

 


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 

VIZIONI HISTORIK ‘68

 
 
Shkruan:
Prof. Abdyl KADOLLI

 

 

Demonstratat shqiptare ’68 ishin njė ngjarje e rėndėsishme qė lėvizi historinė tonė tė re kombėtare.
Ato ishin vetėdije e zgjuar kombėtare pėr pozitėn koloniale tė gjysmės sė Atdheut tė pushtuar nga sllavėt e jugut.
Ato shėnonin fillimin e ciklit tė tretė tė rezistencės antisllave.
Ato rihapėn ēėshtjen shqiptare nėn ish-Jugosllavi dhe rrugėn e vetėvendosjes kombėtare.
Ato ishin manifestim i energjisė pozitive pėr identitet etnik e shtetėror dhe emancipim ekonomik e kulturor.
Ato ishin vizion i hapur i lirisė pėr epokėn e re tė demokracisė.
Vizioni i tyre ishte historik, sepse parashikonte ritmet e zhvillimit tė ngjarjeve historike.
Sot ato mund tė quhen me tė drejtė Demonstrata republikane, ndėrsa aktorėt e tyre republikanė, sepse republika ėshtė forma mė e lartė e demokracisė, qė ka nė themel tė drejtat e liritė kombėtare e njerėzore.

   
 

KONTEKSTI HISTORIK

Nė kontekstin ndėrkombėtar, Demonstratat shqiptare ‘68 ndodhin nė njė moment kur Evropa ishte kapluar nga lėvizjet studentore tė sė majtės. Demonstrata studentore kishin ndodhur edhe nė Zagreb e Beograd.
Koniunktura federale jugosllave ishte pėrthyer ndėrmjet hegjemonizmit serb dhe liberalizmit kroato-slloven.
Atė vit kishin ndodhur edhe proceset liberale nė Ēekosllovaki dhe ndėrhyrja ushtarake sovjetike, ndėrsa Shqipėria kishte dalė edhe zyrtarisht nga Traktati i Varshavės
Nė kontekstin shqiptar, ndodh kthimi nga vetvetja. Shėnohet 500-vjetori i vdekjes sė Heroit kombėtar Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu dhe 90-vjetori i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, si dhe mbahet Konsulta gjuhėsore e Prishtinės pėr miratimin e gjuhės letrare shqipe.
Nė diskutimet pėr ndryshimet kushtetuese mė 1968 ishte hedhur ideja pėr Republikėn e Kosovės.
Demonstratat ‘68 duhen vėshtruat nė vertikalen historike tė zhvillimeve kombėtare, para dhe pas tyre, sepse vetėm kėshtu mund tė shihet vlera e tyre historike.
Ato ishin vazhdimėsi e traditės sė organizimit politik nė historinė e re shqiptare qė nga Komiteti i fshehtė i Stambollit, Lidhja Shqiptare e Prizrenit, Lidhja e Pejės, komiteti “Mbrojtja Kombėtare e Kosovės”, Komiteti i Ēlirimit tė Kosovės i Hasan Prishtinės, Organizata Nacional-Demokrate Shqiptare e Halim Spahisė e Gjon Serreqit, Partia Revolucionare pėr Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Amė e Metush Krasniqit, Komiteti Revolucionar pėr Bashkimin e Trojeve Shqiptare nė Jugosllavi me Shqipėrinė i Kadri Halimit dhe Lėvizja Revolucionare pėr Bashkimin e Shqiptarėve e Adem Demaēit.
Njė traditė tė ndritur tė organizimit e veprimit politik kishte krijuar sidomos ONDSH-ja me programin kombėtar e demokratik perėndimor dhe rezistencėn e armatosur 1945-1947.
LRBSH-ja me programin e ēlirimit dhe tė bashkimit kombėtar kishte valėvitur mė 1963 flamurin shqiptar nėpėr Kosovė.
Programi kombėtar i Demaēit ishte program edhe i Demonstratave ’68 dhe i zhvillimeve tė mėvonshme deri nė epokėn e lavdishme tė UĒK-sė:
Qėllimi i parė dhe i fundit i Lėvizjes sonė asht ēlirimi i krahinave shqiptare t’aneksueme prej Jugosllavisė dhe bashkimi i kėtyne krahinave me nanėn e vet- Shqipninė.
Demaēi, nė burg pėr herė tė dytė, ishte bėrė simbol i lirisė qė fanitej nė ballė tė tė gjitha zhvillimeve kombėtare. Ai ishte disident i mirėfilltė dhe ideolog kombėtar.

VETĖVENDOSJA KOMBĖTARE

Demonstratat shqiptare ’68 shpėrthejnė si njė akumulim i revoltės sė disa brezave kundėr terrorit totalitar dhe politikės shkombėtarizuese jugosllave. Ato erdhėn bashkė me rritjen e rinisė studentore e shkollore.
Nė kujtesėn shqiptare ishin shtresuar krimet gjenocidale tė pushtimit serb dhe krimet komuniste jugosllave pas luftės antifashiste: masakrave masive tė rreth 50 mijė shqiptarėve, ekzekutimeve e burgjeve tė rėnda, torturave gjatė aksionit tė armėve, pėrndjekjes sė intelektualėve tė rinj, shpėrnguljes sė rreth 300 mijė shqiptarėve pėr nė Turqi dhe rikolonizimit serb tė Kosovės.
Jo rastėsisht, ato shpėrthejnė mė 6 tetor nė qytetin historik tė Prizrenit, organizuar nga studentėt e atjeshėm, duke u nisur nga monumenti i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, nga Programi i shtetit kombėtar, pėr t’u shtrirė nė Rrafshin e Dukagjinit, nė Therandė mė 8 tetor dhe nė Pejėn e Haxhi Zekės mė 19 tetor.
Nė nėntorin historik, nė vigjilje tė Ditės sė Flamurit, ato pėrshtrihen nė Rrafshin e Kosovės/ Besianė, Ferizaj, Gjilan e Mitrovicė/, pėr t’u kurorėzuar nė kryeqendrėn e Kosovės, organizuar nga Komiteti i studentėve i Prishtinės.
Rrezatimi i tyre prek mė pas viset e tjera shqiptare, Tetovėn nė dhjetor 1968 dhe Ulqinin nė qershor 1969. Kėshtu, ato marrin njė pėrmasė tė gjerė kombėtare.
Kėrkesat e Demonstratave shqiptare ’68 ishin legjitime: Vetėvendosje, kushtetutė, republikė, bashkim i viseve shqiptare me Kosovėn, status kombėtar, jo koloni sllave, universitet, gjuhė amtare e simbole kombėtare...
Mbi kėto kėrkesa mbizotėronin vetėvendosja kombėtare dhe Republika e Kosovės me viset shqiptare.
Deri atėherė ēėshtja shqiptare nėn ish-Jugosllavi konsiderohej si ēėshtje e pushtimit, e aneksimit dhe e kolonizimit, qė kėrkonte ēlirim e bashkim kombėtar.
Vetėvendosja e popujve ishte parim ndėrkombėtar i Kartės sė Atlantikut mė 1941 dhe i Kartės sė OKB-sė mė 1946.
Parimi i vetėvendosjes ishte aktualizur gjatė viteve ’60 nė procesin e shkolonizimit tė popujve.
Tė drejtėn e vetėvendosjes e garantonte mė 1966 edhe Pakti ndėrkombėtar pėr tė drejtat civile dhe politike i OKB-sė, neni 1:
Tė gjithė popujt kanė tė drejtėn e vetėvendosjes. Nė bazė tė kėsaj tė drejte, ata pėrcaktojnė lirisht statusin e tyre politik dhe ndjekin lirisht zhvillimin e tyre ekonomik, social dhe kulturor.
Nė procesin e shkolonizimit, Republika e Kosovės, si vetėvendosje e brendshme, dukej e pėrligjur, si hap i mėtejshėm i vetėvendosjes sė jashtme, siē ndodhi me shpėrbėrjen e federatės jugosllave, kur njėsitė federale u bėnė shtete tė pavarura.
Megjithatė, deri atėherė asnjė vetėvendosje e brendshme dhe e jashtme nuk ishte realizuar pa luftė ēlirimtare.

TRAGJEDIA SHQIPTARE

Parulla e Demonstratave ‘68 LNĒ-ja nuk na solli lirinė dėshmonte pozitėn e pushtuar e tė kolonizuar tė shqiptarėve nėn ish-Jugosllavi.
Atėherė shqiptarėt kishin mbi kokė tri kupola: federatėn, republikėn dhe vasalėt shqiptarė.
Lufta e Dytė Botėrore ishte njė shans i humbur historik pėr zgjidhjen e ēėshtjes kombėtare, sepse orientimi i hershėm komunist dhe pozicionimi antifashist pėrkrah armiqve tanė shekullorė ishin njė fillim i mbrapshtė, qė natyrisht kishte pėrfunduar tragjikisht. Kėtu edhe fillonte tragjedia e re shqiptare.
Madje, edhe gjatė pushtimit fashist LNĒ-ja dhe Partia Komuniste nė Kosovė ishin tė lidhura me strukturat jugosllave!
Komunizmi atėherė identifikohej me sllavizmin, ndėrsa sllavizmi ishte armiku ynė historik qė nga pushtimi nė mesjetėn e hershme. Tė gjithė barbarėt kishin plaēkitur, djegur e vrarė dhe mė nė fund kishin ikur, ndėrsa tė vetmit barbarėt sllavė kishin ngulitur nė Ilirinė tonė tė bukur.
Profkat komuniste pėr vetėvendosjen kombėtare ishin djegur porsa kishte pėrfunduar Lufta antifashiste botėrore.
Kosova e ēliruar nga brigadat partizane shqiptare ishte ripushtuar nga tri divizione jugosllave dhe qe humbur Ēamėria.
Nė mbarim tė Luftės sė Dytė Botėrore Kosova kishte njė potencial ekonomik e njerėzor dhe ky potencial duhej shkatėrruar sipas elaborateve gjenocidale serbe. Kishin filluar ekzekutimet dhe mobilizimi i tė rinjve pėr nė frontet e Veriut, pėr ta lėnė Kosovėn pa mbrojtje.
Asgjė nuk kishte bėrė fashizmi italo-gjerman, ēfarė kishte bėrė neofashizmi komunist jugosllav.
Natyrisht, ONDSH-ja dhe Shaban Palluzha iu kishin kundėrvėnė ripushtimit jugosllav, ndėrsa krerėt partizanė kishin thyer qafėn pas sllavėve, duke rėnė mė nė fund nė lakun serb, me kapitullimin nė Kuvendin e Prizrenit, duke mohuar Rezolutėn e Bujanit pėr vetėvendosje e bashkim kombėtar.
Jugosllavėt kishin tė drejtė tė ēlironin Istrien me ujdhesa, ndėrsa shqiptarėt nuk kishin tė drejtėn e vetėvendosjes dhe tė bashkimit kombėtar.
Pas pacifikimit ushtarak jugosllav, viset shqiptare tė ripushtuara ishin ndarė nė tri republika, ku shqiptarėt trajtoheshin element i huaj, pakicė kombėtare, sepse nuk i pėrkisnin krijesės artificiale tė sllavėve tė jugut.
Mashtrimi dhe mizoria ishin nė gjenin sllav, por ē’kishte ndodhur atėherė nė trurin shqiptar?
Sikur tė kishte gjatė LDB-sė njė Lėvizje antifashiste nacionaldemokrate , nuk do tė ndodhte pėrēarja kombėtare dhe fati ynė historik do tė ishte krejt ndryshe.
Interesat kombėtare kėrkonin atėherė lidhjen me aleatin e fuqishėm anglo-amerikan, qė ndodhej nė Adriatik. Ky aleat kishte ndihmuar Luftėn antifashiste nė Shqipėri, ku ndodheshin tri misione ushtarake britanike. Ai synonte ndarjen e Ballkanit nė dy sfera tė influencės, ndėrsa Kominterni dėshironte ta gllabėronte tė tėrin pėr tė dalė nė Mesdhe.
Faktori anglo-amerikan nuk lejoi vendosjen e regjimit komunist nė Greqi, kėtė tentoi ta bėnte edhe nė Shqipėri. Ndarja gjeopolitike nė Jaltė nė fund tė luftės u bė sipas sferave ideologjike.
Kėshtu, historia nuk njeh mrekulli, fillimi pėrcakton edhe fundin.
Pėrbishtnim shqiptar me sllavėt ishte antikombėtar. Kjo u hetua menjėherė pas luftės me prishjen me jugosllavėt, pastaj me rusėt, por nuk hiqej dorė lehtė nga sistemi komunist, qė ishte njė sistem sllav dhe shumė rrėnues me diktaturėn e luftėn klasore.
Kėtu vazhdonte edhe tragjedia e re shqiptare.
Ideologjia komuniste ishte e huaj pėr traditėn shqiptare, diēka e dhunshme, krejt e panatyrshme. Ajo la pas shumė trauma e plagė tė hapura kombėtare.

VASALĖT E KUQ

Demonstratat shqiptare ’68 ishin tė fuqishme dhe kishin tronditur diktaturėn totalitariste jugosllave, e cila kishte reaguar ashpėr, mu pse ato kishin karakter kombėtar.
Demonstratat nė Prishtinė ishin pėrgjakur me njė tė rėnė dhe shumė tė plagosur, shumė tė arrestuar e tė dėnuar. Grupi organizator i Osman Dumoshit ishte dėnuar deri nė 5 vjet burg tė rėndė. Kryeqyteti ishte vėnė nėn shtetrrethimin policor-ushtarak.
Edhe nė Tetovė pati shumė tė dėnuar dhe filloi njė fushatė e burgosjeve tė atdhetarėve shqiptarė nėpėr qytetet e tjera. Disidenti Mehmetriza Murtezani-Gega dėnohet pėr herė tė dytė, me 7 vjet burg tė rėndė.
Vasalėt e kuq shqiptarė i cilėsonin demonstratat si reaksionare, shoviniste, nacionaliste e armiqėsore.
Asnjėherė vasalėt e kuq nuk u dolėn krah ngjarjeve kombėtare.
Asnjė politikan shqiptar nuk ra nė burg. Ata ishin tė ngjizur fort me jugosllavizmin dhe rojė e devotshme e pushtimit.
Ishte e njėjta burokraci e kuqe qė kishte kapitulluar nė Prizren, me ata politikanė, prokurorė e gjyqtarė qė kishin dėnuar, pushkatuar, burgosur e torturuar mijėra atdhetarė shqiptarė pas luftės.
Edhe kur po vdiste Jugosllavia, cerberėt shqiptarė dilnin nė mbrojtje tė saj me foton e diktatorit tė vdekur!
Krimet politike janė krimet mė tė rėnda. Ato kanė shkaktuar gjithherė tragjeditė mė tė mėdha njerėzore.

REPUBLIKA E KOSOVĖS

Demonstratat shqiptare hapėn rrugėn e vetėvendosjes dhe krijuan njė pėrvojė tė organizimit e veprimit politik.
Ato shprehėn vetėdijen e vendosmėrinė historike pėr veprim, sepse
vetėm populli i organizuar mund tė bėhej subjekt historik.
Ato hapėn ēėshtjen shqiptare dhe u kuptuan drejt edhe nė opinionin demokratik ndėrkombėtare si ēėshtje e pazgjidhur kombėtare.
Nė fillim tė viteve ’70 ashpėrsohen polarizimet e elitave politike kroato-serbe.
Me Kushtetutėn ’74 Kosova fiton njė autonomi tė brishtė, bėhet element federal, por sėrish mbetet nėn Serbi.
Kjo pozitė kushtetuese dysore e linte pezull ēėshtjen shqiptare.
Gjatė kėtyre viteve zhvillohet kontakti kulturor me shtetin amė: ligjėratat e profesorėve, letėrsia e programet artistike dhe njėsimi i gjuhės letrare shqipe. Arsimi dhe kultura shqiptare pėrjetojnė njė zhvillim tė hovshėm.
Lėvizja kombėtare zgjerohet me organizata politike qė, pavarėsisht disa ngjyrimeve formale ideologjike, kishin karakter thellėsisht kombėtar. Gjatė atyre viteve burgosen e dėnohen rėndė katėr grupe tė mėdha politike shqiptare.
Shteti shqiptar ka dhėnė njė kontribut tė pamohueshme nė orientimin e veprimit tė Lėvizjes kombėtare nė Kosovė.
Serbia i kundėrvihet autonomisė me Librin e kaltėr.
Mė 1981 ndodh Kryengritja e madhe shqiptare, qė shėnon kthesėn vendimtare historike.
Republika e Kosovės bėhet motivim i fuqishėm i brezit idealist shqiptar dhe shkruhet e shpallet nė kujtesėn kombėtare.
Serbia fillon ekzekutimin pa gjyq tė republikanėve shqiptarė: Kadri Zeka, Jusuf e Bardhosh Gėrvalla, Rexhep Mala e Nuhi Berisha, Afrim Zhitia e Fahri Fazliu etj
Mė 17 shkurt 1982 formohet Lėvizja pėr Republikėn Shqiptare nė Jugosllavi, qė mė vonė quhet Lėvizja Popullore e Kosovės, nga shkrirja e tri organizatave politike: LNĒKVSHJ, OMLK dhe PKMLSHJ.
Akademia serbe del hapur me Memorandumin pėr Serbinė e madhe ekspansioniste
Demonstratat, grevat e marshet e punėtorėve trondisin federatėn, duke ashpėrsuar konfliktin kroato-serb.
Mė 1989 Serbia rrėmben edhe autonominė e Kosovės.
Tani dukej gjithnjė e mė qartė se pa shkatėrrimin e Jugosllavisė dhe pa luftė nuk kishte as ēlirim kombėtar, as vetėvendosje.
Nė fillim tė viteve ’90 ndodh shpartallimi i miniperandorisė jugosllave, me ndarje tė pėrgjakshme tė disa republikave.
Kosova rrezikonte tė mbetej edhe njė herė nėn Serbi.
Republikėn e shpallur tė Kosovės nėn okupimin serb e priste fati i Rezolutės sė Bujanit, qė nuk ishte mbrojtur fare.
Mund tė pėrsėritej situata e njėjtė e aktit tė kryer sikur mė 1912, 1918 dhe 1945.
Parullat e Demonstratave ’68 Pėr tė drejtat tona gjak do tė derdhim dhe Republikė e kushtetutė, ja me hatėr, ja me luftė e Demonstratave ’81 ishin njė sfidė e hapur pėr luftė ēlirimtare.
U deshėn 30 vjet qėndresė nga Demonstratat ’68 pėr tė kaluar nė Luftėn e madhe ēlirimtare.
Veprimtaria ilegale politike ishte njė luftė e gjatė dhe e rėndė, plot sakrifica e tortura ēnjerėzore, kur Serbia ndiqte e pėrndiqte ēdo fije tė organizimit shqiptar. Megjithatė, ajo dėshmon se shqiptarėt nuk kishin heshtur dhe nuk ishin pajtuar kurrė me pushtimin sllav.
Mė 28-29 korrik 1993 Mbledhja e katėrt e Pėrgjithshme e LPK-sė vendos pėr organizimin e Luftės ēlirimtare dhe formimin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės,
LPK-ja bėhet organizatore e drejtuese e luftėrave ēlirimtare 1998-2001.
Faktori i refuzuar anglo-amerikan gjatė LDB-sė dėshmohet edhe njė herė aleati mė i natyrshėm shqiptar.
Vetėm falė UĒK-sė historike dhe ndėrhyrjes sė fuqishme tė NATO-s
sot Kosova ėshtė Republikė e pavarur dhe sovrane.
...
(Kumtesė nė Konferencėn shkencore Demonstratat e vitit 1968, Prishtinė, mė 24 e 25 nėntor 2008.)

 

   Prof.Abdyl KADOLLI

  PROFILI LETRAR I DEMAĒIT
   Abdullah Konushevci, Demaēi, vepra letrare, Botimet Nositi, Prishtinė, 2008