Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 
Mr.Rexhep Ahmeti kandidat i PSK-sė pėr kryetar tė komunės sė Mitrovicės

Dega e Partisė Socialiste tė Kosovės nė Mitrovicė nė njė takim tė mbajtur tė premten, nė tė cilin mori pjesė edhe kryetari i PSK-sė Emrush Xhemajli dhe drejtori ekzekutiv i partisė, Dritėro Kadolli, ka shpallur kandidaturėn pėr kryetar tė kėsaj komune.
Kryetari i PSK nė Mitrovicė, Ismet Kadriu, tha se Dega nė bashkėpunim me Qendrėn, kanė vendosur qė kandidat i Partisė Socialiste tė Kosovės pėr kryetar tė komunės sė Mitrovicės tė jetė magjistri i shkencave juridike Rexhep Ahmeti./ vazhdon

Rexhep Ahmeti, kandidat i PS pėr kryetar tė komunė sė Mitrovicės

Vullneti dhe interesi i votuesit do tė jetė ligj pėr mua

Shprehi gatishmėrinė dhe sigurinė pėr ta drejtuar komunėn e Mitrovicė me njė POLITIKĖ NDRYSHE nga kjo qė ėshtė tani, ashtu siē mė obligon Programi i Partisė sime...
/ vazhdon
 

DEKLARATĖ E KRYESISĖ SĖ PSK-SĖ LIDHUR ME ZHVILLIMET POLITIKE

Partia Socialiste ėshtė e shqetėsuar me pėrcaktimin e Qeverisė sė Kosovės lidhur me strategjinė pėr tė dhėnė minierat dhe mineralet me licenca e me koncesion nė kundėrshtim me legjislacionin e vendit, nė kundėrshtim me interesin e vendit dhe buxhetin e Kosovės. Marrja e vendimit pėr dhėnien me koncesion tė Minierės sė Sibovcit nga ana e Qeverisė sė Kosovės ėshtė njė veprim tipik i jashtėligjshėm. Nėse nuk ndėrrohet qėndrimi njė fat i ngjashėm i pret edhe minierat e mineralet tjera me interes strategjik pėr Kosovėn. Ligji pėr koncesione nuk i pėrfshinė edhe minierat, ndėrsa Ligji pėr Miniera e Minerale ende ėshtė nė fillim tė procedurave dhe larg nga koha e miratimit nė Kuvendin e Kosovės. Por edhe kur tė aprovohet ky ligj PS do tė pėrpiqet qė tė definohet qartė ajo se ēka ėshtė interes strategjik nacional.

Lidhur me privatizimin e ndėrmarrjeve publike pa respektim tė procedurave nga Qeveria e Kosovės

Fatkeqėsisht, Qeveria e Kosovės pa qarė kokėn se ēka thotė Ligji pėr ndėrmarrjet publike, po vazhdon me kėmbėngulje procedurat pėr privatizimin e ndėrmarrjeve publike, si pjesėn pėr prodhim tė KEK-ut, Postėn, Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, qė ėshtė nė kundėrshtim me Ligjin pėr Ndėrmarrjet Publike. Partia Socialiste e ka ngritur zėrin kundėr kėtyre veprimtarive joligjore dhe kėrkon nga tė gjithė qė mund tė ndikojnė qė kjo praktikė antiligjore tė ndėrpritet.

Lidhur me pėrgatitjet e KQZ-sė pėr Zgjedhjet lokale tė 15 nėntorit 2009 nė Kosovės

Nė zgjedhjet e kaluara nė Kosovė janė konstatuar tė meta tė mėdha. Qė nga votimi kolektiv dhe jo i fshehur, votimet nga disa herė, apo votim disa herė me linja tė qarkullimit nė cikėl, mbushja e kutive, bėrja e fletėvotimeve tė pavlefshme e deri te marrėveshja e komisioneve zgjedhore pas votimit pėr ndryshimin e votimit brenda listave. Partia Socialiste, si dhe shumė parti tjera, kėrkon nga KQZ dhe organet qė e mbėshtesin atė, vendosjen e kamerave nė vendvotime gjatė procesit zgjedhor dhe numėrimit tė votave me qėllim qė tė ruhet vota e qytetarėve. Kjo do ta kompensonte deri diku dhe faktin se disa nga partitė nuk kanė pėrfaqėsim tė njėjtė nė KQZ dhe nė Komisionet e Vendvotimeve.
Partia Socialiste kėrkon gjithashtu nga KQZ qė nė bashkėpunim me institucionet tjera pėrgjegjėse tė bėjė pastrimin e listave duke hequr nga to kategoritė qė nuk kanė tė drejtė tė votojnė apo ata qė kanė vdekur.


Lidhur me liberalizimin e Vizave

BE Kosovėn e ka lėnė jashtė liberalizimit tė vizave pėr zonėn Shengen. Nuk pėrjashtohet mundėsia qė zyrtarė tė caktuar tė BE-sė, nga vendet qė ende nuk e kanė njohur Kosovėn, mund tė kenė qėllime tė caktuara pėr tė anashkaluar Kosovėn. Por pėrgjegjėse direkte pėr punėt teknike ėshtė Qeveria e Kosovės, pėrkatėsisht Ministria e Punėve tė Brendshme. BE, qysh mė herėt, ka kėrkuar qė Kosova tė pėrmbushė standardin e domosdoshėm pėr tė funksionuar liberalizimi i vizave. E para vendosjen e Kontrollit tė Integruar tė Kufijve, dhe e dyta, qė ėshtė e lidhur me te, shtypja dhe vėnia nė qarkullim e pasaportave biometrike. Por, Qeveria ka dėshtuar nė pėrmbushjen e tė dyja nevojave pėr t’u mundėsuar funksionimi i sistemit tė liberalizimit tė vizave pėr qytetarėt e Kosovės.

Lidhur me zgjedhjet parlamentare nė Shqipėri, tė 28 qershorit 2009

Partia Socialiste e Kosovės ka pėrcjellė me vėmendje procesin zgjedhor tė 28 qershorit nė Shqipėri dhe procesin e numėrimit tė votave. Partia Socialiste, megjithėse nuk e mori tė drejtėn pėr tė formuar qeverinė, megjithatė ka shėnuar rritje nė krahasim me zgjedhjet e kaluara duke rritur numrin e votave (PSSH ka fituar numrin mė tė madh tė votave nė vend) dhe numrin e deputetėve.
Partia Socialiste e Kosovės me shqetėsim ka pėrcjellė propagandėn denigruese tė disa qarqeve ultra tė djathta nė Kosovė kundėr Partisė Socialiste tė Shqipėrisė.

KRYESIA E PARTISĖ SOCIALISTE


Prof.Skėnder Berisha kandidat i PSK-sė pėr kryetar tė komunės sė Prizrenit


Dega e Partisė Socialiste tė Kosovės nė Prizren ka kandiduar pėr kryetar tė kėsaj komune prof.Skėnder Berishėn. Kryetari i PSK-sė nė Prizren, Ilaz Kadolli, pasi shpalli kandidaturėn e prof.Skėnder Berisha pėr kryetar tė komunės sė Prizrenit nė zgjedhjet lokale 2009, tha se kandidatura e prof.Skėnder Berisha ėshtė mbėshtetur nga dega e Prizrenit nė mėnyrė unanime, por ka marrė edhe mbėshtetjen e organeve qendrore tė PSK-sė.
Prof.Skėnder Berisha deklaroi se ndihet i nderuar qė ėshtė propozuar pėr kandidat pėr kryetar tė koumunės sė Prizrenit nga PSK dhe se me dėshirėn mė tė madhe e ka pranuar kėtė propozim qė i ėshtė bėrė nga PSK.
''Nė Partinė Socialiste tė Kosovės kam aderuar mė 30 maj 2009 dhe aty kam gjetur bashkėveprimtarėt e mi tė hershėm dhe ndihem shumė mirė mes tyre. Kam hyrė nė garė sepse qytetit tė Prizrenit i duhet njė qeverisje ndryshe ngaqė janė mėsuar ta kenė deri mė tani qytetarėt e tij, i bindur se do tė jem gjithmonė pranė nevojave tė qytetarėve dhe gjithherė nė shėrbimin e tyre'', tha prof.Skėnder Berisha.
Ndėrkaq, kryetari i Partisė Socialiste tė Kosovės Emrush Xhemajli e pėrgėzoi kandidimin e prof.Skėnder Berisha pėr kryetar tė komunės sė Prizrenit dhe mes tjerash tha se PSK po respekton rregullat dhe ligjin pėr zgjedhjet, tė cilit i detyrohen tė gjitha subjektet politike qė veprojnė nė Kosovė, duke kandiduar dhe mbėshtetur propozimin e bazės pėr kandidatėt tė cilėt do tė garojnė dhe tė cilėt do t'i pėrfaqėsojnė nė zgjedhje, gjė qė subjektet tjera asnjėherė nuk e kanė bėrė dhe nuk po e bėjnė edhe kėtė radhė. Ai tha se nėn udhėheqjen e prof. Skėnder Berisha qyteti i Prizrenit dhe qytetarėt e tij do tė pėrfitojnė shumė mė shumė seē kanė pėrfituar nga pushtetet e deritashme.


Biografia e prof.Skėnder Berishės, kandidat i Partisė Socialiste pėr kryetar tė komunės sė Prizrenit

Prof. Skėnder Berisha, u lind mė 10.10.1959 ,nė Prizren. Nė qytetin e lindjes mbaroi shkollimin fillor nė shkollėn ‘’Lidhja e Prizrenit’’ nė vitin 1974. Nė vitin shkollor 1974/75 nisi mėsimet nė gjimnazin ‘’Gjon Buzuku’’ nė Prizren dhe i mbaroi nė vitin 1978/79 .
Studimet pėr letėrsi i nisi nė vitin 1979 nė Universitetin e Prishtinės, ku diplomoi me 1983. Nė vitin 1981, mori pjesė aktive nė demonstratat e pėrgjakshme qė pėrvijuan udhėn e kėrkesės sė ligjshme pėr Republikėn e Kosovės.
Pas mbarimit tė studimeve nė vitin 1982/83, nisi punėn e mėsimdhėnėsit tė Letėrsisė dhe tė Gjuhės Shqipe nė fshatin Piranė dhe Reēan tė Malėsisė sė Prizrenit.
Nė vitin 1989, mė saktė mė 28 mars 1989, u arrestua dhe u dėrgua nė Burgun e Leskovcit dhe tė Prokuples. Pas masės sė izolimit, u dėnua pėr veprimtari armiqėsore me 1,5 vjet burg. Pas lirimit vazhdoi punėn e mėsimdhėnėsit tė cilėn e kryen edhe sot.
Pas ēlirimit tė Kosovės u inkuadrua nė jetėn politike tė Prizrenit dhe tė Kosovės sė ēliruar. Ai shpejt bėhet anėtar i PPDK-sė, mė vonė PDK dhe zgjidhet kryetar i degės sė saj nė Prizren. Nė vitin 2000, nė kuvendin e PDK-sė, u zgjodh anėtar i Kėshillit Drejtues dhe u propozua pėr anėtar kryesie.
Gjatė periudhės 10 vjeēare, nė dy mandate 2000/8, ka qenė kėshilltar nė Kuvendin Komunal tė Prizrenit. Deri sot, tri herė ka qenė kandidat pėr deputet nė Kuvendin e Kosovės.
Prej vitit 1975 merret me krijimtari letrare. Kėto krijime i ka publikuar nė gazeta dhe revista tė Kosovės. Vazhdon tė merret me krijimtari letrare.
Aktualisht punon si mėsimdhėnės nė gjimnazin ‘’Loyola’’ dhe nė shkollėn e mesme teknike ‘’Gani Ēavderbasha’’nė Prizren.
Ėshtė i martuar dhe ka njė fėmijė.


 
 
 
 

flesh lajme Manifestimi treditor “Epopeja e UĒK-sė” nisi me nderimin e familjes Jashari

flesh lajme Kryetari Xhemajli bėri homazhi dhe vendosi lule mbi varrin e komandantit legjendar Adem Jashari

flesh lajme Sejdiu, Krasniqi e Thaēi bėnė homazhe nė Kompleksin Memorial nė Prekaz

flesh lajme Shefi i policisė sė Kosovės dhe ai i EULEX-it, zmbrapsen nga serbėt nė veri

flesh lajme Ministri Mujota priti shefin e stafit nė komandėn qendrore tė NATO-s, gjeneralin Karl-Heiz Lather

flesh lajme Populli i Kosovės pret njohje dhe pėrkrahje nga vendet islame, tha nė Kairo kryetari i BI-sė, Naim Tėrnava

flesh lajme Gratė sindikaliste apelojnė kundėr dhunės ndaj grave dhe vajzave tė reja

flesh lajme Si pasojė e krizės globale, rajoni i Ballkanit do tė pėrballet me shumė sfida

flesh lajme Nė Beograd takohen prokurorė tė EULEX-it dhe Serbisė

flesh lajme Shefer: NATO nuk ka plane pėr reduktimin e trupave tė KFOR-it nė Kosovė

flesh lajme Nė tė gjitha institucionet publike shėndetėsore gjendja ėshtė normalizuar

flesh lajme EULEX-i filloi gjykimin kundėr dy serbėve nė Mitrovicė

flesh lajme Nė Kuvendin e Kosovės do tė formohet Grupi i Miqėsisė Kosovė - Francė

flesh lajme Franca shprehet e gatshme ta ndihmojė kardiokirurgjinė e Kosovės

flesh lajme Tė pakėnaqur me marrėveshjen riorganizohen sindikalistėt e shėndetėsisė

flesh lajme Sejdiu: Morėm konfirmimin e fuqishėm tė SHBA-ve pėr mbėshtetje tė Kosovės

flesh lajme Kryeparlamentari Krasniqi: EULEX-i duhet tė jetė efektiv pikėrisht nė veri tė Kosovės

flesh lajme Gjen. Gay: KFOR-i ėshtė nė fazėn e zvogėlimit tė numrit tė trupave dhe kjo do tė ndodhė nė secilėn pjesė tė Kosovės

flesh lajme Pakėnaqėsia e mjekėve detyron FSSHK-nė ta rishqyrtojė vendimin pėr grevėn

flesh lajme Feith: Hyrja nė Republikėn e Kosovės, ēėshtje e institucioneve kompetente kosovare

flesh lajme Pėrfundon greva e punonjėsve shėndetėsorė, FSSHK pranon ofertėn e qeverisė pėr shqyrtimin e gjendjes nė sektorin e shėndetėsisė

flesh lajme Presidenti Sejdiu takohet nė Nju Jork me ambasadorėt e SHBA-sė, Katarit, Ganės, Arabisė Saudite, Pakistanit dhe Egjiptit

[2.03.2009]
flesh lajme EULEX-i dėshton nė rifillimin e gjykimeve nė veri tė Mitrovicės, shkaku i protestave tė punėtorėve serbė

flesh lajme Gjyqtarėt vendorė e konsiderojnė tė vonuar tentimin pėr rifunksionimin e gjykatave nė veri

flesh lajme Punėtorėt shėndetėsor kanė hyrė nė ditėn e shtatė tė grevės, paralajmėrojnė radikalizimin e grevės

flesh lajme Qeveria pranon tė ulet pėr negociata me sindikalistėt e shėndetėsisė

flesh lajme Presidenti Sejdiu vazhdon takimet nė Nju Jork

flesh lajme Sot nisė gjykimi i rastit tė parė tė udhėhequr nga gjykatės e prokurorė tė EULEX-it

flesh lajme Thaēi: Ligji do tė shtrihet nė gjithė territorin e vendit

flesh lajme Kosova dhe Shqipėria sė shpejti me plan tė pėrbashkėt veprimi nė fushėn e mjedisit

flesh lajme Majko: Serbėt janė tė vetmit qė pėrmendin tė ashtuquajturėn “Shqipėri e Madhe”

flesh lajme Njė shesh i komunės Bajram Pasha nė Stamboll pagėzohet me emrin e komandantit legjendar tė UĒK-sė Adem Jashari

flesh lajme Policia e Kosovės merr pėrgjegjėsinė pėr sigurimin e kishave ortodokse serbe nė Kosovė

flesh lajme Kuēi: Reduktimi i forcave tė NATO-s nė Kosovė duhet tė jetė nė proporcion me ndėrtimin e FSK-sė

flesh lajme Vetėm gjatė janarit kanė ndodhur 1 mijė e 581 aksidente rrugore, prej tyre 7 fatale

flesh lajme Bajden rikonfirmon mbėshtetjen e SHBA-ve pėr Kosovėn

flesh lajme Shefer do tė merret me shqetėsimet e ish-pjesėtarėve tė TMK-sė, tė cilėt nuk janė pėrfshirė nė FSK, thotė ministri Mujota

flesh lajme Grupi Drejtues Ndėrkombėtar pėr Kosovėn vlerėson tė arriturat e pėrgjithshme nė Kosovė

flesh lajme GND mbėshtet Fejtin - zgjedhjet nė vitin 2011

flesh lajme Fejt: Ekonomisė sė Kosovės i duhen reforma

flesh lajme Gay: NATO-ja planifikon reduktimin e trupave tė saj nė Kosovė

flesh lajme Kurti sugjeron arrestimin e strukturave paralele serbe dhe vendosjen e doganierėve nė kufi

flesh lajme Merkel: Kosovarėt duhet ta bėjnė vetė shtetin funksional, ndėrsa Serbia duhet ta pranojė realitetin

flesh lajme Ekspertėt thonė se vendimi i Hagės mund tė ndikojė nė Gjykatėn e Drejtėsisė pėr Kosovėn

flesh lajme Sejdiu: Shpallja fajtor e ish-zyrtarėve, vėrteton pėrgjegjėsinė e regjimit serb pėr krimet nė Kosovė

flesh lajme Kuēi: Dėnimi i zyrtarėve mė tė lartė serbė - dėshmi pėr krimet e kryera nė Kosovė

flesh lajme Punėtorėt shėndetėsor vazhdojnė grevėn

flesh lajme Rritet numri i vetėvrasjeve dhe tentimvetėvrasjeve

flesh lajme Sllovakia nuk ndryshon qasjen ndaj Kosovės

flesh lajme "Independent": Serbia ende mohon atė qė ka ndodhur nė Kosovė

flesh lajme Gjykatėsit serbė nuk iu binden ligjeve tė shtetit tė Kosovės

flesh lajme Nė janar tė kėtij viti janė evidentuar 1.518 aksidente, thotė Policia e Kosovės

flesh lajme Sekretarja Klinton premton vazhdimin e mbėshtetjes amerikane pėr Kosovėn

flesh lajme Kuvendi i Kosovės miratoi Projekt-Rezolutėn pėr integrim nė BE

flesh lajme Hagė: Milutinoviq shpallet i pafajshėm, pesė tė tjerėt dėnohen nga 15 deri 22 vjet burg

flesh lajme Gjenerali Kay thotė se ėshtė i kėnaqur me tė arriturat nė Kosovė

flesh lajme Italia ndihmon FSK-nė me 2 milion euro

flesh lajme Presidenti Sejdiu, kryeministri Thaēi e ministri Hyseni takohen me zv/presidentin e SHBA-ve, Xhozef Bajden dhe sekretaren e Shtetit Hilari Klinton

flesh lajme Sejdiu, Thaēi e Hyseni kėrkojnė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga diplomatė tė ndryshėm nė SHBA

flesh lajme Ambasada e Kosovės nė SHBA shėnoi njėvjetorin e pavarėsisė

flesh lajme Ligjvėnėsit shqyrtojnė planin e integrimit dhe strategjinė kundėr korrupsionit

flesh lajme Vazhdon greva nė sektorin e shėndetėsisė nė Kosovė

flesh lajme Komisioni pėr Peticione kundėrshton ngritjen e tarifės sė energjisė elektrike

flesh lajme KDI: Kosova vendi i vetėm nė rajon pa Ligj pėr deklarim tė pasurisė sė zyrtarėve tė lartė

flesh lajme Ministri Fehmi Mujota ka vizituar Qendrėn pėr trajnime tė FSK-sė nė Vushtrri

flesh lajme Ipeshkvia e Kosovės dėnon ashpėr deklarimet qė tentojnė tė mbjellin urrejtje, ndasi dhe pėrēarje mes vėllezėrve

flesh lajme Ministri Limaj kėrkon transparencė nė procesin e evaluimit tė punės sė Aeroportit

flesh lajme Mosmbajtja e zgjedhjeve ėshtė nė dėm tė proceseve nė Kosovė, thotė Haradinaj

flesh lajme Intensifikohen marrėdhėniet bilaterale mes Kosovės dhe Japonisė

[25.02.2009]
flesh lajme Vazhdon greva e punėtorėve shėndetėsor, sindikalistėt thonė se nuk kanė arritur marrėveshje me qeverinė

flesh lajme Kryeparlamentari Krasniqi: Nė veri nuk zbatohet Kushtetuta e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Ministri Pajaziti priti ambasadorin e Kroacisė, Kramariq

flesh lajme Tribunali i Hagės nesėr ua shqipton dėnimet pesė funksionarėve tė lartė serbė pėr krime nė Kosovė

flesh lajme Presidenti Sejdiu, kryeministri Thaēi e ministri Hyseni vazhdojnė vizitėn nė Uashington

flesh lajme Edhe Sindikata e Pavarur e Energjisė sė Kosovės paralajmėron grevė

flesh lajme Kermabon: Po punohet qė gjykatėsit vendorė tė kthehen nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Haradinaj thotė se qe 6 muaj ėshtė duke ndihmuar nė zgjidhjen e konfliktit nė Ugandė

flesh lajme Bashkėsia Islame e Kosovės: Sakrifica e Nėnės Tereze duhet tė ēmohet nga tė gjithė

flesh lajme Sejdiu: Kosova do tė jetė pėrjetė mirėnjohėse SHBA-ve pėr mbėshtetjen nė pėrpjekjet pėr liri dhe pavarėsi

flesh lajme Mesiq: Serbia duhet tė njoh pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Sorensen emėrohet pėrfaqėsues i Solanės nė Beograd

flesh lajme Moska mund ta njohė Kosovėn vetėm pas Beogradit, thotė Ēishov

flesh lajme PTK hyn me 30 % tė aksioneve bazė pėr operatorin e 4-tė tė telefonisė mobile nė Shqipėri

flesh lajme BE i kėrkon Beogradit qasje konstruktive ndaj Kosovės, veēmas ndaj EULEX-it

flesh lajme Kryeprokurori i EULEX-it mė 5 mars do tė qėndrojė nė Beograd

flesh lajme Shqipėria i ofron Kosovės Portin e Shėngjinit

flesh lajme Nė Ferizaj nis fushata kundėr braktisjes sė shkollimit

flesh lajme Punėtorėt e shėndetėsisė publike kanė filluar tė martėn grevėn e pėrgjithshme, pranohen vetėm rastet urgjente

flesh lajme Mujota: Mė nuk do tė ketė protesta tė ish-pjesėtarėve tė TMK-sė

flesh lajme Gjatė marsit ish-pjesėtarėt e pakėnaqur tė TMK-sė do tė hyjnė edhe njėherė nė teste dhe trajnime

flesh lajme Ish-pjesėtarėt e TMK-sė kėmbėngulin nė kėrkesat e tyre, tė hėnėn tentuan tė hynė me dhunė nė ndėrtesėn e FSK-sė

flesh lajme Rexhep Qosja: Problemi shqiptar nė Ballkan ėshtė i pazgjidhur

flesh lajme Ministrat e BE-sė diskutojnė tė hėnėn pėr Kosovėn

flesh lajme Berisha: Karta e Adriatikut sė shpejti do tė arrijė tė zgjerohet edhe me Kosovėn

flesh lajme Haradinaj shprehet i gatshėm tė ndihmojė pėr arritjen e paqes nė Ugandė

flesh lajme Tė martėn fillon greva e punėtorėve shėndetėsorė, thonė sindikalistėt

flesh lajme Tė premten nė Vjenė mblidhet Grupi Drejtues Ndėrkombėtar pėr Kosovėn

flesh lajme Presidenti Sejdiu qėndron nė Arizona

flesh lajme Katėr ministra tė qeverisė sė Kosovės po qėndrojnė nė Shqipėri

flesh lajme Oli Ren: Kriza nuk duhet tė ndal zgjerimin e BE-sė

flesh lajme BE, notė proteste Serbisė pėr shkak tė sjelljeve tė Jeremiqit

flesh lajme Qeveria promovon nė Mitrovicė ofertėn pėr decentralizimin

flesh lajme Zbatimi i arkave fiskale do tė rris tė hyrat buxhetore, thonė ekspertėt

flesh lajme Autoritetet vendore ia ndalojnė Bogdanoviqit hyrjen nė territorin e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Kermabon: EULEX-i synon tė jetė plotėsisht operacional deri nė fund tė dimrit

flesh lajme Ministrat e NAT0-s shprehen tė kėnaqur me bashkėpunimin e KF0R-it dhe EULEX-it

flesh lajme Sejdiu: Prishtina kundėrshton ēfarėdo bisede qė ka pėr bazė planin gjashtė pikėsh tė KB

flesh lajme Sarkozi: Kosova dhe Serbia duhet tė pajtohen sikur Franca dhe Gjermania

flesh lajme Banorėt e veriut kėrkojnė prani tė vazhdueshme tė policisė speciale

flesh lajme Kushner: 2009-ta do tė jetė njė vit i sfidave tė mėdha pėr Kosovėn

flesh lajme Rusia nuk ka ndryshuar qėndrimin ndaj Kosovės, thotė Lavrov

flesh lajme Magjistrat e shkencave tė mjekėsisė kėrkojnė shqyrtimin e kėrkesave tė tyre

flesh lajme Kriza ekonomike dhe problemet familjare janė shkaktarėt kryesorė tė vetėvrasjeve, thonė ekspertėt

flesh lajme Kėrkohet rregullimi me ligj i veprimtarisė sė kompanive private tė sigurisė

flesh lajme Qėndrimi i zyrtarėve tė Beogradit i takon ideologjisė millosheviqiane, thotė Trajkoviq

flesh lajme Ishujt Maldive njohin Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran

flesh lajme Thaēi: Plani prej 6 pikash nuk ėshtė nė agjendėn e Qeverisė sė Kosovės

flesh lajme Trajkoviq: Mosnjohja e kryeministrit Thaēi nuk do ishte qėndrim i menēur i serbėve

flesh lajme Pieter Faith ka hedhur poshtė mundėsinė e ndryshimit tė Planit Ahtisaari

flesh lajme Janiq: Vizita e Zannierit pėrpjekje pėr ta mbajtur “nė jetė” Beogradin dhe KB nė Kosovė

flesh lajme Presidenti Sejdiu dekoroi Shaban Polluzhėn me urdhrin Hero i Kosovės

flesh lajme Thaēi: Lufta qė udhėhoqi Shaban Palluzha ėshtė e pėrmasave historike

flesh lajme Kosova me 38 komuna, prej tė cilave 10 me shumicė serbe dhe njė me shumicė turke

flesh lajme 61,27% e qytetarėve tė Serbisė konsiderojnė se Kosova ėshtė e humbur

flesh lajme Thaēi: Gjatė vitit tė kaluar kishte njė rritje tė prodhimit energjetik prej 35 pėr qind

flesh lajme Kuvendi i Kosovės do tė rishpallė konkursin pėr Avokatin e Popullit

flesh lajme Kryengritėsit e Ugandės kėrkojnė ndėrmjetėsimin e Haradinajt

flesh lajme Kryeminsitri Thaēi thotė se edhe Rusia ka mirėkuptim pėr Planin e Ahtisaarit

flesh lajme Mbreti i Suedisė pėrgėzoi Presidentin Sejdiu pėr Ditėn e Pavarėsisė

flesh lajme Mbretėresha e Holandės dhe Presidenti i Lituanisė pėrgėzojnė Presidetin Sejdiu

flesh lajme Dedaj: OVL sė UĒK-sė do tė ketė mbėshtetje ligjore e institucionale tė Qeverisė sė Kosovės

flesh lajme FOL ’08 i dorėzon Ismet Beqirit peticionin kundėr ngritjes sė tarifės sė energjisė elektrike

flesh lajme Rekomandohet reciprociteti ndaj vendeve qė nuk respektojnė Ceftan

flesh lajme Zanier viziton Beogradin, takohet me krerėt e Serbisė

flesh lajme Sekretaria amerikane e shtetit, Hillari Klinton, fton presidentin Sejdiu dhe kryeministrin Thaēi pėr vizitė nė SHBA

flesh lajme Ishinger: Pėrmirėsimi i raporteve SHBA-Rusi mund tė reflektohet edhe nė Kosovė

flesh lajme Petersen: Qytetarėt e Kosovės duhet tė gėzojnė frytet e pavarėsisė

flesh lajme Kryeministi Thaēi i cilėson tė dėshtuara pėrpjekjet e serbėve tė manifestuara nė Zveēan

flesh lajme NATO do tė jetė e angazhuar pėr rritjen e kapaciteteve tė FSK-sė

flesh lajme Kabineti qeveritar do t’u pėrgjigjet pyetjeve tė deputetėve nė seancėn plenare tė 26 shkurtit

flesh lajme Turk: Sllovenia mbėshtet vizionin e Kosovės

flesh lajme Mesiq: Me njohjen e Kosovės, Kroacia u pėrcaktua pėr pranimin e realitetit tė ri

flesh lajme Mali i Zi po punon nė vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike me Kosovėn

flesh lajme Ēitaku: Njohja e Kosovės nga tė gjitha vendet e BE-sė ėshtė prioritet i diplomacisė pėr kėtė vit

flesh lajme Blaku: Rreth 43 pėr qind e popullatės sė aftė nė vendin tonė ėshtė e papunė

flesh lajme Ambasada e Kosovės nė SHBA do tė organizojė ceremoni pėr nder tė Ditės sė Pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Sejdiu: Kremtimi i pėrvjetorit tė parė tė pavarėsisė ishte madhėshtorė e i dinjitetshėm

flesh lajme Festa e pavarėsisė nė tėrė vendin ka kaluar pa asnjė incident, thotė policia

flesh lajme Uizner: SHBA-tė do tė garantojnė qė Kosova tė jetė e suksesshme si shtet

flesh lajme Kryeministri Thaēi pėrjashton ēdo ndarje tė Kosovės

flesh lajme Jeremiq thotė se mund tė ketė krizė sigurie nė rast moszbatimi tė 6 pikėshit

flesh lajme Pas miratimit nga vendet anėtare, anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO vetėm ēėshtje formale

flesh lajme Busek: BE tė detyrojė rajonin qė ta pranojnė Kosovėn si partner tė barabartė

flesh lajme Kosova feston pėrvjetorin e parė tė pavarėsisė

flesh lajme Ligjvėnėsit opozitarė akuzojnė presidentin Sejdiu se ka shkelur Kushtetutėn lidhur me vendimin pėr zgjedhjet

flesh lajme Thaēi: Pėr zgjedhjet parlamentare do tė respektohet vetėm Kushtetuta

flesh lajme Feith: Nuk kam thėnė se Kuvendi i Kosovės ėshtė shndėrruar nė ministri tė qeverisė

flesh lajme Thaēi-Lauka: Kosova dhe Shqipėria do t'i intensifikojnė raporte ndėrshtetėrore dhe vėllazėrore

flesh lajme Policia thotė se ėshtė nė gjendje gatishmėrie pėr tė garantuar qetėsi Ditėn e pavarėsisė

flesh lajme Gjermania trajnon diplomatėt e ri kosovarė

flesh lajme Presidentit kroat Stipe Mesiē do tė vizitojė Kosovėn, paralajmėron ambasadori Kramariē

flesh lajme Thaēi: Serbia pėrpiqet ta destabilizojė Kosovėn

flesh lajme Presidenti gjerman Kohler uron Sejdiun dhe popullin e Kosovės pėr njėvjetorin e pavarėsisė

flesh lajme Kuvendi nuk arriti ta zgjedhė Avokatin e Popullit – pritet konkursi i ri

flesh lajme OSBE-ja shprehė keqardhje qė Kuvendi nuk e zgjodhi avokatin e popullit

flesh lajme Suedia mbėshtet financiarisht ngritjen e FSK-sė

flesh lajme Rehn: Integrimi i Serbisė nuk lidhet me Kosovėn

flesh lajme Gjermania dhuron pajisje dhe automjete pėr FSK-nė

flesh lajme Schwarzenberg: Ēekia do ta vazhdojė pėrkrahjen pėr Kosovėn

flesh lajme Thaēi: Problemet nė veriun e Kosovės nuk zgjidhen me dhunė

flesh lajme Sipas Bogdanoviqit, mė 19 shkurt Zannieri sėrish do tė shkojė pėr vizitė nė Beograd?

flesh lajme Ambasadori i Shqipėrisė ia dorėzoi letrat kredenciale presidentit Sejdiu

flesh lajme Kandiē: Serbia po dėmton serbėt e Kosovės dhe stabilitetin nė rajon

flesh lajme Der Standard: Serbėt e veriut pėrpiqen tė varrosin ēdo formė shtetėsie tė Kosovės

flesh lajme Kacin: Vendet e rajonit tė respektojnė detyrimet qė dalin nga marrėveshja CEFTA

flesh lajme Themelohet Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme ICO mirėpriti formimin e Kėshillit tė Sigurisė

flesh lajme Thaēi: Objektivat e sigurisė sė Kosovės janė globale dhe tė koordinuara me miqtė ndėrkombėtarė

flesh lajme Admirali Fitzgerald bisedoi me ministrin Mujota pėr procesin e rekrutimit nė FSK

flesh lajme Kosova po ndėrtohet si shtet modern, tha nė Prishtinė ministri i Jashtėm i Luksemburgut, Nikolas Shmit

flesh lajme Sejdiu: S’bisedojmė pėr ambiciet e Serbisė e as idetė e UNMIK-ut nė largim

flesh lajme Krerėt e Kosovės u bėjnė thirrjė qytetarėve serbė nė veri, tė mos kėrcėnojnė me destabilizim tė situatės

flesh lajme Ambasadori Lauka premton pėrkrahje pėr vazhdimin e njohjeve tė Kosovės

flesh lajme Presidenti Obama, i shkruan letėr falėnderuese kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi

flesh lajme Ishinger: Prishtina dhe Beogradi duhet tė bisedojnė vetėm pėr ēėshtje praktike

flesh lajme Serbia ushtron presion mbi Mali e Zi qė tė mos vendosė marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn

flesh lajme Hyseni priti ambasadorin e parė tė Shqipėrisė nė Kosovė

flesh lajme Feith kritikon qeverinė e Kosovės pėr pakicat, transparencėn dhe standardet

flesh lajme Bie pėr 50 pėr qind vlera e kursimeve tė Trustit Pensional

flesh lajme Emėrohet ambasadori i parė turk nė Kosovė

flesh lajme Lajēak: Nuk jemi gati tė njohim Kosovėn

flesh lajme Presidenti Sejdiu dekretoi 8 Misione Diplomatike dhe 9 Misione Konsullore

flesh lajme Kryeministri Thaēi shpalosi 5 objektivat zhvillimore, thotė se plani i tij ėshtė fokusuar nė prioritetet strategjike pėr tė ardhmen e Kosovės

flesh lajme Krasniqi: Institucionet e Kosovės nuk janė tė detyruara tė bisedojnė me Serbinė

flesh lajme Sparks: Qeveria britanike do tė ofrojė mbėshtetje tė mėtejme pėr ndėrtimin FSK-sė

flesh lajme Gjeneral Selimi nuk mohon lėshimet e mundshme gjatė seleksionimit tė pjesėtarėve tė FSK-sė

flesh lajme Thaēi: Beogradi i sotėm nuk ka ndryshuar asgjė nga Millosheviqi

flesh lajme Lėvizja Vetėvendosje shėnoi dyvjetorin e demonstratės sė 10 shkurtit, me ē’rast u vranė dy tė rinj

flesh lajme Kurti akuzoi krerėt e institucioneve dhe misionet diplomatike se nuk po i gjejnė fajtorėt e 10 shkurtit

flesh lajme Tė mėrkurėn konstituohet Kėshilli i Sigurisė Kombėtare tė Kosovės

flesh lajme Serbėt nė veri tė Mitrovicės protestojnė kundėr FSK-sė dhe EULEX-it

flesh lajme Nėnshkruhet memorandumi pėr parandalimin e tregtimit ilegal tė barėrave

flesh lajme Prishtina refuzon tė bisedojė me Beogradin pėr trashėgiminė kulturore

flesh lajme Mė 24 shkurt punėtorėt shėndetėsorė do tė hyjnė nė grevė

flesh lajme “RKS” - do tė jetė kodi i ri i targave tė automjeteve

flesh lajme Rexhepi kėrkon nga organet e sigurisė ta mbajnė nivelin e gatishmėrisė nė Mitrovicė

flesh lajme Ivanoviq fton serbėt t’i djegin sėrish pikat doganore nė veri tė Kosovės

flesh lajme Rumania nuk ndryshon qėndrimin ndaj Kosovės

flesh lajme Doris Pak: Para hyrjes nė BE Serbisė do t’i kėrkohet njė zgjidhje e menēur pėr Kosovėn

flesh lajme Sllovenia ratifikon pranimin e Shqipėrisė nė NAT0

flesh lajme Sejdiu: Serbia duhet tė heq dora nga krijimi i situatave tensionuese nė rajon

flesh lajme Bogdanoviq: Do pengojmė hyrjen e serbėve nė FSK

flesh lajme Bakoyannis viziton Prishtinėn dhe Beogradin

flesh lajme Presidenti Sejdiu dekretoi 8 Misione Diplomatike dhe 9 Misione Konsullore

flesh lajme Kryeministri Thaēi shpalosi 5 objektivat zhvillimore, thotė se plani i tij ėshtė fokusuar nė prioritetet strategjike pėr tė ardhmen e Kosovės

flesh lajme Krasniqi: Institucionet e Kosovės nuk janė tė detyruara tė bisedojnė me Serbinė

flesh lajme Sparks: Qeveria britanike do tė ofrojė mbėshtetje tė mėtejme pėr ndėrtimin FSK-sė

flesh lajme Gjeneral Selimi nuk mohon lėshimet e mundshme gjatė seleksionimit tė pjesėtarėve tė FSK-sė

flesh lajme Thaēi: Beogradi i sotėm nuk ka ndryshuar asgjė nga Millosheviqi

flesh lajme Lėvizja Vetėvendosje shėnoi dyvjetorin e demonstratės sė 10 shkurtit, me ē’rast u vranė dy tė rinj

flesh lajme Kurti akuzoi krerėt e institucioneve dhe misionet diplomatike se nuk po i gjejnė fajtorėt e 10 shkurtit

flesh lajme Tė mėrkurėn konstituohet Kėshilli i Sigurisė Kombėtare tė Kosovės

flesh lajme Serbėt nė veri tė Mitrovicės protestojnė kundėr FSK-sė dhe EULEX-it

flesh lajme Nėnshkruhet memorandumi pėr parandalimin e tregtimit ilegal tė barėrave

flesh lajme Prishtina refuzon tė bisedojė me Beogradin pėr trashėgiminė kulturore

flesh lajme Mė 24 shkurt punėtorėt shėndetėsorė do tė hyjnė nė grevė

flesh lajme “RKS” - do tė jetė kodi i ri i targave tė automjeteve

flesh lajme Rexhepi kėrkon nga organet e sigurisė ta mbajnė nivelin e gatishmėrisė nė Mitrovicė

flesh lajme Ivanoviq fton serbėt t’i djegin sėrish pikat doganore nė veri tė Kosovės

flesh lajme Rumania nuk ndryshon qėndrimin ndaj Kosovės

flesh lajme Doris Pak: Para hyrjes nė BE Serbisė do t’i kėrkohet njė zgjidhje e menēur pėr Kosovėn

flesh lajme Sllovenia ratifikon pranimin e Shqipėrisė nė NAT0

flesh lajme Sejdiu: Serbia duhet tė heq dora nga krijimi i situatave tensionuese nė rajon

flesh lajme Bogdanoviq: Do pengojmė hyrjen e serbėve nė FSK

flesh lajme Bakoyannis viziton Prishtinėn dhe Beogradin

flesh lajme Shqyrtohet raporti pėr gjendjen e sigurisė nė vend

flesh lajme Nesėr polica nė protestė?

flesh lajme Thaēi: Qeveria do ta vazhdojė llogaridhėnien para Kuvendit

flesh lajme Pėrkujtohen dėshmorėt Zahir Pajaziti, Edmond hoxha dhe Hakif Zejnullahu

flesh lajme Raporti i Qeverisė pėr punėn njėvjeēare nxitė debat tė ashpėr nė Kuvendin e Kosovės

flesh lajme Mitrovica ėshtė preokupim pėr krejt KFOR-in, thotė gjenerali Fugger.

flesh lajme Punėt drejt konsolidimit tė FSK-sė po shkojnė mirė, thotė zėdhėnėsi i NATO-s Xhejms Apaturai

flesh lajme Shvarcenberg: Tė krijohen kushtet pėr funksionimin e EULEX-it

flesh lajme Presidenti Topi falėnderon admiralin Fixherald pėr mbėshtetjen e SHBA-ve dhe tė NATO-s ndaj Shqipėrisė e Kosovės

flesh lajme Kaidanou: Nėn administratėn e Obamės, mbėshtetje edhe mė tė madhe pėr Kosovėn

flesh lajme Hyseni thotė se ka marrė garanci nga disa shtete pėr njohje tė shpejtė tė Kosovės

flesh lajme Nuk votohet projektrezoluta pėr dėnimin e krimeve tė komunizmit

flesh lajme Publikohet raporti pėr reflektimin e premtimeve zgjedhore nė Kuvend

flesh lajme Paralajmėrohet mundėsia e hapjes sė konkursit pėr zėvendėsimin e policėve tė suspenduar serbė

flesh lajme Asociacioni i Komunave tė Kosovės mirėpret fillimin e bartjes sė kompetencave tek komunat

flesh lajme Kuqi: Kosova do tė zbatojė standardet pėr nė BE

flesh lajme BE sivjet t'i kushtojė kujdes Kosovės, porositė presidenti slloven Turk

flesh lajme KDI: Partitė mbėshteten nė liderin e partisė dhe mė pak nė programe

flesh lajme Mujota: Nė bashkėpunim me NATO-n do tė rishikohen testet e TMK-sė

flesh lajme Sejdiu: Kosova dhe Mali i Zi kanė perspektivė evropiane

flesh lajme Gjenerali Gay: Formimi i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės ėshtė njė projekt ambicioz

flesh lajme Surroi po dėshmon nė Hagė pėr deportimet dhe masakrat serbe nė Kosovė

flesh lajme Sllovenia do tė ndihmojė Kosovėn nė rrugėn e integrimit evropian, thotė ambasadori slloven Vojko Volk

flesh lajme Rexhepi: Funksionimi i rendit dhe ligjit do tė hapte mundėsi pėr zhvillim ekonomik

flesh lajme Arabia Saudite shumė shpejt do ta njohė Kosovėn e pavarur, premton kryeparlamentari saudit dr. Salih Al-Humejd

flesh lajme Huper: Bajden dhe Klinton do tė udhėheqin me ēėshtjet e Ballkanit

flesh lajme Ēejku: Shqipėria do t’i gjendet Kosovės, kurdo qė tė jetė nevoja dhe kėrkohet ndihma e saj

flesh lajme Malazezėt tė gatshėm tė inkuadrohen nė institucionet e Kosovės - kėrkojnė t’iu kthehet statusi i pakicave

flesh lajme Partitė shqiptare nė Maqedoni zgjedhin kandidatėt pėr president

flesh lajme Komisioni pėr integrime miratoi propozim rezolutėn pėr integrim nė BE

flesh lajme Qeveria franceze dhuron donacion pėr Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė Kosovės

flesh lajme Gelbard: Ballkani tė mbetet nė kursin pozitiv sa i pėrket Bosnjės e Kosovės

flesh lajme Njė delegacion shtetėror nga Mali i Zi po viziton Kosovėn

flesh lajme Beogradi ankohet nė OKB, pėr ngritjen e FSK-sė

flesh lajme Nė Hagė vazhdon gjykimi ndaj Vllastimir Gjorgjeviqit

flesh lajme Njė delegacion i Kosovės po qėndron pėr vizitė zyrtare nė Bruksel

flesh lajme Kryesia e Kuvendit thotė se Avokati i Popullit do tė zgjedhet nė seancėn e parė tė muajit shkurt

flesh lajme Krasniqi: Ka pasur devijim dhe joprofesionalizėm gjatė procesit tė kalimit tė ish-pjesėtarėve tė TMK-sė nė FSK

flesh lajme Thaēi: Procesi i ndėrtimit tė FSK-sė tė mos politizohet, lėshimet qė kanė ndodhur tė pėrmirėsohen

flesh lajme Shtajnmajer: Do tė punojmė me tė gjitha forcat qė EULEX tė arrijė sukses

flesh lajme Kermabo: EULEX-i po shtrihet nė tėrė territorin e Kosovės

flesh lajme Thaēi: Shqipėria ka mbėshtetur Kosovėn nė mėnyrė konstante dhe unike

flesh lajme Sindikata e Policisė kėrkon nga Qeveria qė t'i pėrmbushė detyrimet

flesh lajme Japin dorėheqjen tre eprorė tė lartė tė FSK-sė

flesh lajme Preteni: Mė tė korruptuarat janė institucionet qendrore e lokale, gjyqėsori dhe ndėrmarrjet publike

flesh lajme Krasniqi: Angazhohemi pėr thellimin e marrėdhėnieve mes Kosovės e Maqedonisė

flesh lajme Hyseni: Nė njėvjetorin e shpalljes sė pavarėsisė priten njohje tė reja pėr vendin tonė

flesh lajme Kryeministri Thaē, priti kryetarin e BDI-sė, Ali Ahmeti

flesh lajme Uidhėrs: SHBA-tė nuk do tė ndryshojnė politikėn ndaj shqiptarėve dhe rajonit

flesh lajme Sindikata e Policisė paralajmėron protestėn me 31 janar 2009, nė Prishtinė

flesh lajme Pajaziti: Incidentet nė Mitrovicė - vepėr e grupeve kriminale

flesh lajme Nė Preshevė protestohet pėr lirimin e shqiptarėve tė arrestuar

flesh lajme Kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli, uron ambasadoren e SHBA-ve, Tina S. Kaidanow, me rastin e inaugurimit tė presidentit Barack Obama

flesh lajme TMK pėrfundon misionin - nis funksionimi i FSK-sė

flesh lajme Barak Obama mori zyrtarisht detyrėn e presidentit tė SHBA-ve

flesh lajme Obama: Kriza ekonomike kėrkon veprime tė shpejta e tė guximshme

flesh lajme Thaēi: FSK do tė jetė forcė shumetnike qė zbaton standardet e NATO-s

flesh lajme Krasniqi: Politika e SHBA-sė nė relacion me Kosovėn nuk do tė ndryshojė

flesh lajme Feit: Tash pėr tash nuk ka zgjedhje, por nuk pėrjashtohet mundėsia e mbajtjes sė tyre

flesh lajme Kuvendi i Kosovės, mė 29 janar, shqyrton raportit e Qeverisė pėr punėn njėvjeēare

flesh lajme Ministri Shala: Pėr kėtė vit planifikohet njė rritje e GDP-sė prej 6 pėr qind

flesh lajme Vitin e kaluar Kosova kishte 80 mil.€ mė pak investime tė huaja

flesh lajme Policėt do tė protestojnė mė 31 janar pėr rritje pagash dhe pėrfitime tjera materiale

flesh lajme U mbajt ceremonia e pėrfundimit tė misionit tė TMK-sė

flesh lajme Ēekia miraton praninė e 430 trupave nė Kosovė

flesh lajme Moisiu: Prishja e tri “Jo”-ve tė Grupit tė Kontaktit, nuk dihet se ku mund ta shpjerė rajonin

flesh lajme Turqia do tė jetė aleat i fortė pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme Presidenti Sejdiu vizitoi Brigadėn Shumėkombėshe Qendėr tė KFOR-it nė Podujevė

flesh lajme Ministri Dedaj ka takuar ambasadorin e Kroacisė nė Kosovė, Zlatko Kramariq

flesh lajme NATO e gatshme pėr shqyrtimin e zonės ajrore tė sigurisė rreth Kosovės?

flesh lajme Presidenti Topi dekreton Islam Laukėn pėr ambasador tė Shqipėrisė nė Kosovė

flesh lajme Beogradi i interesuar tė bashkėpunojė vetėm me UNMIK-un dhe EULEX-in

flesh lajme Kosova dhe Maqedonia do tė forcojnė bashkėpunimin ekonomik

flesh lajme Mauring: Kosova duhet tė pėrqendrohet nė zhvillimin ekonomik

flesh lajme Thaēi: Kosova dhe Serbia mund tė bisedojnė si shtete tė pavarura

flesh lajme Panamaja njohu Kosovėn shtet tė pavarur e sovran

flesh lajme Sejdiu: Zgjedhjet parlamentare do tė mbahen nė vitin 2011

flesh lajme Kuēi: S'ka bisedime me Beogradin pa praninė e SHBA-ve dhe BE-sė

flesh lajme Thaēi: Sė shpejti do tė ketė njohje tė tjera

flesh lajme Mujota: Aktivizimi i FSK-sė fillon me 21 janar

flesh lajme Server: Serbia patjetėr ta njohė pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Nė Departamentin e Shtetit presidentit Bush iu prezantua edhe flamuri i Kosovės- simbol i krijimit tė njė bote mė tė lirė

flesh lajme Ministri Limaj pėrfaqėson Kosovėn nė samitin e Abu Dubait “Prioritetet e sė ardhmes”

flesh lajme Kosova kremton 16 janarin si ditė tė sundimit tė ligjit

flesh lajme Kryeparlamentari Krasniqi priti njė grup studentėsh nga Venecia

flesh lajme Daniel Server: Ndėrkombėtarėt tė mos e mbajnė nėn tutelė Kosovėn

flesh lajme Shėnohet dhjetėvjetori i Masakrės sė Reēakut

flesh lajme Sejdiu-Thaēi: Nuk i harrojmė masakrat, por nuk kėrkojmė revansh

flesh lajme Uoker: Po tė mos ishte sakrifica e madhe e fshatit Reēak, ndoshta qytetarėt e Kosovės edhe sot do tė jetonin nė frikė

flesh lajme Sejdiu: Franca ka qenė dhe mbetet partner i rėndėsishėm i bashkėpunimit me Kosovėn

flesh lajme KMDLNJ kėrkon transparencė nga institucionet e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Fejt po konsultohet me presidentin Sejdiu e kryeministrin Thaēi pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė Kosovė

flesh lajme HRW kritikon gjendjen e tė drejtave tė njeriut nė Kosovė

flesh lajme Rexhepi: Situata nė pjesėn veriore tė Mitrovicės ėshtė nėn kontroll dhe po ecėn drejt stabilizimit

flesh lajme EULEX-i do t'i pėrmbushė detyrat, thotė kryesuesja e OSBE-sė, Dora Bakojani

flesh lajme Sindikata e policisė, tė premten apo tė hėnėn, vendosė lidhur me protestėn e paralajmėruar

flesh lajme Thaēi: Qeveria e ka vėnė nė prioritetet e qeverisjes sektorin e bujqėsisė

flesh lajme Thaēi-Fejt biseduan pėr gjendjen politike dhe tė sigurisė nė Kosovė

flesh lajme Sejdiu e Thaēi takuan shefin e UNMIK-ut, Lamberto Zanier

flesh lajme Hrebickova: Evropianėt po shikojnė mėnyrėn e pėrfshirjes sė Kosovės nė procesin integrues

flesh lajme Vlerėsohet niveli i bashkėpunimit mes institucioneve vendore dhe EULEX-it gjatė trazirave nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Kryeministri Thaēi nuk pret kushtėzime nga Mali i Zi

flesh lajme Fejt: ICO do tė ndihmojė Prishtinėn nė dialogun teknik me Beogradin

flesh lajme NATO: Krijimi i Forcave tė Sigurisė sė Kosovės do tė nisė mė 21 janar

flesh lajme "Veēernje novosti”: Serbia e kundėrshton hapjen e zyrės sė EULEX-it nė Beograd

flesh lajme Karleusha: Kufomat e shqiptarėve janė zhvendosur me urdhėr tė zyrtarėve mė tė lartė tė Serbisė

flesh lajme Metin Hysrev Ynler ėshtė emėruar ambasador i Republikės sė Turqisė nė Kosovė

flesh lajme Krasniqi: Askush nuk mund tė zhvillojė bisedime politike nė emėr tė Kosovės

flesh lajme Thaēi: Jam i kėnaqur me punėn e kabinetit qeveritar

flesh lajme Kryeministri Thaēi i dorėzoi presidentit Sejdiu raportin pėr punėn e Qeverisė

flesh lajme Diplomati Xhons konfirmon vazhdimin e mbėshtetjes amerikane pėr Kosovėn

flesh lajme Kosova dhe Turqia nėnshkruajnė marrėveshje pėr heqjen e vizave

flesh lajme Kermabon: Luftė tė koordinuar ndaj krimit tė organizuar

flesh lajme Presidenti serb Boris Tadiē thotė se mbrojtja e Kosovės ėshtė prioritet i Serbisė

flesh lajme Presidenti Bush uroi kryeministrin Thaēi me rastin e fillimit tė vitit tė ri 2009

flesh lajme Policia po harton planin pėr ngritjen e nivelit tė sigurisė nė “Lagjen e Boshnjakėve”

flesh lajme Diplomati Islam Lauka propozohet pėr ambasador tė Shqipėrisė nė Kosovė

flesh lajme Ēitaku: Mali Zi nuk ka vėnė kushte pėr hapjen e ambasadės sė Kosovės nė Podgoricė

flesh lajme Nė veri tė vendit po vazhdon kontrabandimi icigareve, pijeve alkoolike dhe naftės

flesh lajme Demaēi: Flaka e Janarit ėshtė gjaku i dėshmorėve

flesh lajme Gjeneral Selimi: Gjashtė muajt e parė tė kėtij viti sfida kryesore pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme Mitrovicė: Ministri Pajaziti tha se institucionet janė tė vendosura pėr tė mbrojtur jetėn e qytetarėve

flesh lajme Zvicra do tė jetė pėrkrah zhvillimit tė Kosovės dhe konsolidimit tė institucioneve tė saj

flesh lajme Giki: Ėshtė herėt qė tė flitet pėr bisedimet teknike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit

flesh lajme Pėrzgjidhen tre kandidatėt pėr avokat tė popullit: Hilmi Jashari, Diana Toska dhe Veton Vula

flesh lajme Ndėrpriten pėrkohėsisht protestat pėr lirimin e shqiptarėve tė arrestuar nė Luginė tė Preshevės

flesh lajme Kramariq tė hėnėn merr detyrėn e ambasadorit tė Kroacisė nė Prishtinė

flesh lajme Presidenti Bamir Topi ka pėrfunduar vizitėn dyditore nė Kosovė

flesh lajme Krasniqi: Turqia do tė vazhdojė lobimin pėr njohjen e shtetit tė Kosovės

flesh lajme Hrebickova: Ēekia ėshtė duke punuar nė gjetjen e rrugės pėr ta afruar Kosovėn me procesin e integrimit nė BE

flesh lajme Presidenti Topi merr titullin “Qytetar Nderi" i Ferizajt

flesh lajme Xhekson: Ndryshimi i Marrėveshjes sė Kumanovės nuk do tė ishte punė e menēur

flesh lajme KFOR-i kėrcėnon me pėrdorim force ndaj atyre qė pėrdorin dhunė nė veri

flesh lajme Shtyhet pėr njė javė mėsimi pėr gjysemvjetorin e dytė‏

flesh lajme Topi: Akademikėt kanė mbajtur gjallė identitetin e kombit shqiptar

flesh lajme Papa shpreson qė tė ketė paqe ndėrmjet popullsisė sė Serbisė dhe tė Kosovės

flesh lajme Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, po qėndron nė Kosovė nė njė vizitė dyditore

flesh lajme Presidenti Topi akuzoi Serbinė pėr incidentet nė veri dhe tėrhoqi vėrejtjen pėr Luginėn e Preshevės

flesh lajme Shqipėria zotohet se do tė dėrgojė qėndrimin e Kosovės nė tė gjitha tryezat euroatlantike

flesh lajme Topi e Sejdiu i dhanė mbėshtetje propozimit pėr lėvizje pa pasaporta tė qytetarėve nė Ballkan

flesh lajme Thaēi: Institucionet vendore veē e kanė shtrirė autoritetin e tyre nė veri bashkė me EULEX-in

flesh lajme Presidenca ēeke pėr njė normalizim gradual tė marrėdhėnieve mes Serbisė dhe Kosovės

flesh lajme Doris Pak: Ndarjen e Kosovės e synon vetėm Beogradi

flesh lajme Petersen: E ardhmja evropiane i zgjidh problemet e Mitrovicės

flesh lajme Server: Kush e pranon planin 6 pikėsh ėshtė pro ndarjes sė Kosovės

flesh lajme Serbia duhet tė kėrkojė qartė veriun e Kosovės, thotė Dodik

flesh lajme Sejdiu: Mbėshtetja e Gjermanisė pėr Kosovėn dhe miqėsia ndėrmjet dy vendeve ėshtė shembull i veēantė

flesh lajme Kryeministri Thaēi e vlerėson tė suksesshme punėn e Qeverisė gjatė vitit 2008

flesh lajme Kryeparlamentari Krasniqi: E arritura mė e madhe - shpallja e pavarėsisė mė 17 shkurt dhe nxjerrja e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Pėrfundon pa rezultate takimi i Bordit pėr krijimin e FSK-sė

flesh lajme Roēen: Mali i Zi sė shpejti do tė vendosė marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn

flesh lajme Gjykatėsit serbė nuk do tė zbatojnė ligjet kosovare, thotė Bogdanoviq

flesh lajme Malajzia njohu edhe pasaportėn e Republikės sė Kosovės

flesh lajme MPB: Shpejt pritet tė hapet konkursi pėr policė tė rinj

flesh lajme Britania hedh poshtė njoftimet se ka propozuar modelin irlandez pėr Kosovėn

flesh lajme Imzot Gjergji: Besimtarėt tė festojnė Krishtlindjet nė Kosovėn tonė tė lirė dhe tė pavarur

flesh lajme Largimi eventual i ushtarėve ēekė nga Kosova shqetėson aleatėt e NAT0-s dhe KF0R-in

flesh lajme Sejdiu: FSK do tė jetė forcė e paqes dhe me kritere ndėrkombėtare

flesh lajme Presidenti Sejdiu priti kryeministrin irlandez

flesh lajme Pėrshėndetet vendimi i Presidentit amerikan pėr pranimin e Kosovės me tretman tė preferuar

flesh lajme OSBE-ja do tė mbėshtesė punėn e Kuvendit tė Kosovės

flesh lajme OEK: Bizneset tė pėrgatiten pėr bllokimin e importit tė mallrave nga Serbia dhe B e H

flesh lajme Turqia edhe nė tė ardhmen do tė lobojė pėr Kosovėn

flesh lajme Thaēi bashkėpunimin mes Kosovės dhe Maqedonisė e vlerėson shumė tė mirė

flesh lajme Shtajnamjer: Pavarėsia dhe njohja ndėrkombėtare e Kosovės qė nga ngjarjet kryesore mė 2008

flesh lajme Ēurkin: Pa Rusinė ēėshtja e Kosovės do tė zgjidhej ndryshe, Kosova si Irlanda e Veriut

flesh lajme Presidenti Sejdiu dekretoi Sulejman Selimin komandant tė FSK-sė

flesh lajme Nis rivendosja e pikave doganore nė veri tė Kosovės

flesh lajme Sllovakia nuk e sheh tė nevojshme tė njohė Kosovėn, thotė Kubish

flesh lajme Belgjika i ekstradoi Beogradit vrasėsin e Enver Hadrit

flesh lajme Ministri i jashtėm turk nė janar viziton Kosovėn

flesh lajme Sllovenia ndihmon Forcės e Sigurisė sė Kosovės me 30 mijė euro

flesh lajme Cėrvenkovski: Ėshtė interes i Maqedonisė tė zhvillojė marrėdhėnie tė mira me Kosovėn

flesh lajme Pajaziti: Policėt serbė, nėse nuk kthehen sė shpejti nė vendet e tyre tė punės, nuk do t’i paguajmė mė

flesh lajme Portugalia do tė ndihmojė nė forcimin dhe ngritjen e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme KFOR-i thotė se ėshtė nė pritje tė emėrimit tė komandantit tė FSK-sė

flesh lajme Ban Ki Mun: Kosova njė sukses i diplomacisė sė heshtur tė OKB

flesh lajme Die Welt: Ndėrkombėtarėt kanė vjedhur mbi 400 milionė euro nė Kosovė

flesh lajme Bush: KFOR-i do tė bashkėpunojė me EULEX-in

flesh lajme Kuvendi nuk debatoi pėr shkeljen e sovranitetit nga Serbia, nėpėrmes uzurpimit tė rrjetit hekurudhor

flesh lajme Limaj: Pas shtrirjes sė policisė dhe doganierėve kosovarė nė pikat kufitare, do ndalen edhe trenat e Serbisė

flesh lajme Kuēi: Qeveria e Kosovės do tė mbėshtesė dhe do tė bashkėpunojė ngushtė me EULEX-in

flesh lajme Mosanėtarėsimi i Kosovės nė OKB paraqet vėshtirėsi pėr normalizimin e hapėsirės ajrore nė vend

flesh lajme Cėrvenkovski: Me njohjen e Kosovės pranuam realitetin e ri nė rajon

flesh lajme Mehdi Geci, Bajram Zogiani, Bajram Ajeti dhe Bisera Spahi, emėrohen anėtarė tė Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės tė Kosovės

flesh lajme Ligjvėnėsit miratuan nė parim edhe 6 projektligje nga pakoja e Ahtisarit

flesh lajme Beogradi (pa leje) vendos linjėn hekurudhore me veriun e Kosovės

flesh lajme Pajaziti: Shpresojmė se me ndihmėn e EULEX-it tė gjithė policėt serbė do tė kthehen nė punė

flesh lajme Kermabon paralajmėron se shumė shpejt do tė hapet njė zyrė e EULEX-it edhe nė Beograd

flesh lajme Limdal: Pėr EULEX-in nė Kosovė ka vetėm njė sistem tė sundimit tė ligjit

flesh lajme KIPRED: Sektori i sigurisė ka nevojė pėr mbikėqyrje mė tė madhe parlamentare e publike

flesh lajme Petersen: Pavarėsisht 6 pikave, misioni i BE-sė nuk mund tė jetė neutral ndaj statusit tė Kosovės

flesh lajme NATO i jep mbėshtetje tė plotė shtrirjes sė EULEX-it nė tėrė territorin e Kosovės

flesh lajme Tiranė: Shtrirja e EULEX-it nė gjithė Kosovėn ka rėndėsi tė madhe

flesh lajme Bugajski: SHBA-tė nuk do tė tolerojnė ēfarėdo plani pėr ndarje tė Kosovės

flesh lajme U publikuan emblemat, gradat dhe uniformat e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme Doganat e Kosovės do t'i menaxhojnė vendorėt

flesh lajme Mujota: Emblemat e FSK-sė pėrmbajnė tė gjitha elementet e nevojshme

flesh lajme Ligjvėnėsit thonė se ligjet e “Pakos Ahtisari” do tė mund tė rishqyrtohen

flesh lajme Edhe policėt rumunė nga UNMIK-u do tė kalojnė nė EULEX

flesh lajme Zanier: UNMIK-u do tė ketė njė prezencė tė fortė nė Kosovė

flesh lajme SHBA mbėshtetsin EULEX-in dhe integritetin territorial tė Kosovės

flesh lajme Plassnik: EULEX - kapitull i ri pėr Kosovėn

flesh lajme Ahtisarit iu dorėzua Ēmimi Nobel pėr Paqe

flesh lajme Presidenti Sejdiu uroi Ahtisarin pėr Ēmimin Nobel pėr Paqe

flesh lajme Solana nuk dėshiron ta lidhė Kosovėn me integrimin e Serbisė nė BE

flesh lajme Asociacioni i Komunave tė Kosovės mirėpret vendosjen e EULEX-it

flesh lajme Shėnohet 60 vjetori i Deklaratės Universale tė tė Drejtave tė Njeriut

flesh lajme Norvegjia ndihmon arsimin  nė Kosovė me 7 milionė euro

flesh lajme Ahtisari: Serbia tė pėrballet me tė kaluarėn e keqe

flesh lajme Schmidt: Rasti i tre agjentėve gjermanė nuk i dėmton marrėdhėniet me Kosovėn

flesh lajme Thaēi pranon propozimet e LDK-sė qė Fatmir Brajshori tė zgjidhet zvėvendėsministėr i Forcės sė Sigurisė, ndėrsa Jonuz Kastrati zėvendėsministėr i Tregtisė dhe Industrisė

flesh lajme Misioni i BE-sė, EULEX, edhe zyrtarisht filloi sot mandatin e tij nė Kosovė

flesh lajme EULEX thotė se nė veri ka rreth 100 pjesėtarė - ata janė tė pranishėm edhe nė portat 1 dhe 31

flesh lajme BE mirėpret vendosjen e EULEX, thotė se do tė do bashkėpunojė si me Prishtinėn ashtu edhe me Beogradin

flesh lajme Rohan: EULEX-i nuk mund tė jetė neutral ndaj statusit

flesh lajme Uizner: Detyrat e OKB-sė kanė marrė fund nė Kosovė

flesh lajme Ēitaku: Qeveria shpreh keqardhje pėr incidentin me agjentėt e BND-sė, por nuk do tė kėrkojė falje

flesh lajme KFOR-i rrit masat e sigurisė nė veri para fillimit tė misionit evropian, EULEX

flesh lajme Mikronezia e njeh pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Solana: EULEX i gatshėm - fillon mė 9 dhjetor

flesh lajme Frid: EULEX-i nuk ėshtė neutral ndaj statusit

flesh lajme Vondra: Vitin e ardhshėm Kosovėn do ta njohin edhe ato shtete tė BE-sė, qė nuk e kanė njohur ende

flesh lajme Krasniqi: Nuk e pėrjashtojmė luftėn pėr bashkim, nėse ndahet Kosova

flesh lajme Thaēi: Askush nuk mund ta pengojė shtrirjen e EULEX-it

flesh lajme Karlson: Suedia edhe mė tutje do ta ndihmojė Kosovėn

flesh lajme Kryeministri Thaēi fton deputetėt qė tė mos bien nėn ndikimin e deklarimeve tė Beogradit

flesh lajme Transformimi i TMK-sė nė FSK ėshtė shtyrė pėr muajin janar 2009

flesh lajme EULEX-i qė nė ditėn e parė i pranishėm nė veriun e Kosovės, thotė zėdhėnėsja Limdal

flesh lajme Nė veri tė Mitrovicė ekstremistėt serbė dėmtojnė disa vetura tė shqiptarėve

flesh lajme Strukturat e Mitrovicės dėnojnė provokimet e ekstremistėve serbė nė veri tė qytetit

flesh lajme Skefer: EULEX do tė vendoset nė gjithė territorin e Kosovės

flesh lajme EULEX nuk do tė filloj nė veri tė Kosovės mė 9 dhjetor, thotė Ivanoviq

flesh lajme Fejt: EULEX-i nis mė 9 dhjetshtė kėtu pėr tė krijuar ndarje

flesh lajme 6 pikat nuk do t'i imponohen Kosovės, thotė zwdhėnėsi i UNMIK-ut Aleksander Ivanko

flesh lajme Pas takimit nė Bruksel NATO thotė se do tė mbetet nė Kosovė nė bazė tė rezolutės 1244

flesh lajme Kushner: EULEX do tė vendoset nė Kosovė brenda disa ditėsh

flesh lajme Rojter: EULEX do tė nisė tė veprojė zyrtarisht mė 9 dhjetor, do tė shtrihet edhe nė veri

flesh lajme Jeremiq: Nuk ka ndarje tė Kosovės, EULEX-i vendoset me kushtet qė i ka caktuar Serbia

flesh lajme Mijėra qytetarė protestuan tė martėn kundėr vendosjes sė EULEX-it, sipas planit 6 pikėsh, dhe kėrkuan largimin e UNMIK-ut

flesh lajme Kuvendi nuk ka presion pėr tė mos e debatuar ēėshtjen e sigurisė nė veri, por ka rekomandime dhe sugjerime konstruktive

flesh lajme Sejdiu: Tė zbatohet parimėsia qė EULEX-i tė shtrihet nė tėrė territorin e Kosovės

flesh lajme Bruksel: NATO diskuton pėr EULEX-in

flesh lajme Kryeministri Thaēi thirret nė interpelancė rreth raportit tė progresit tė Komisionit Evropian

flesh lajme Thaēi: Integrimet euro-atlantike qėllim strategjik i Kosovės

flesh lajme Kelmendi: Rishikimi i Marrėveshjes sė Kumanovės hap rrugė pėr konflikt tė ri nė Ballkan

flesh lajme Me rishikimin e marrėveshjes sė Kumanovės Serbia synon pengimin e formimit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme NATO nuk ka ndryshuar qėndrimin rreth Marrėveshjes sė Kumanovės

flesh lajme Ministria e Drejtėsisė ka suspenduar 18 zyrtarė tė Burgut tė Dubravės 

flesh lajme Arrestohen 9 gardianė tė burgut tė Dubravės

flesh lajme Kosova ka perspektivė tė qartė evropiane, thotė Mirel

flesh lajme Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės kalon nė mbikėqyrje tė Autoritetit tė Aviacionit Civil tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Hillary Clinton emėrohet Sekretare e Shtetit e SHBA-ve

flesh lajme Obama tha se i nominuari i tij pėr postin e kėshilltarit pėr siguri kombėtare, Xhems Xhons, ishte i angazhuar prej Kosovės e deri nė Afganistan

flesh lajme Thaēi: EULEX qė nė ditėn e parė duhet ta shtrijė autoritetin edhe nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Limdal: EULEX fillon nesėr - shtrirja e plotė deri nė fund tė dimrit

flesh lajme Gjermania kritikon Kosovėn pėr paraburgimin e tre agjentėve tė BND-sė, por thotė se nuk planifikon t'i ndalė ndihmat

flesh lajme Thaēi: Harroni 6 pikėt, ato janė ėndėrr e Beogradit

flesh lajme Sejdiu: Kėrkesa e Serbisė pėr ndryshimin e Marrėveshjes sė Kumanovės ėshtė e papranueshme

flesh lajme Kėshilli i Sigurimit miratoi vendosjes e EULEX-it nė Kosovė nėn ombrellėn e OKB-sė

flesh lajme Kermabon: EULEX-i i gatshėm tė nisė punėn - do t’i raportojė BE-sė dhe OKB-sė

flesh lajme Daniel Frid: Shtrirja e EULEX-it nė gjithė Kosovėn - goditje pėr ata qė duan ndarjen e saj

flesh lajme Vendimi i OKB-sė do tė ketė si pasojė ndarjen e Kosovės, thotė europarlamentaria Angelina Beer

flesh lajme “F.Tajms": Ndarja faktike e Kosovės nė linja etnike do tė thellohet edhe mė tepėr

flesh lajme Berisha: Shqiptarėt e Kosovės, njė rast i ngjashėm me historinė e Afrikės sė Jugut

 
     
  Programi politik i Lėvizjes Popullore tė tė Rinjve tė Kosovės  
   
  1. LPRK ka pėr mision avancimin e pozitės sė tė rinjve nė shoqėrinė shqiptare, si pjesė e rėndėsishme e shoqėrisė civile dhe si faktor relevant nė vendimmarrje politike nė Kosovė.

2. LPRK me orientimin e vet programor, tė majtė tė qendrės, synon shtetin e barazisė sociale me tė drejta tė barabarta pėr tė gjithė pjesėtarėt e shoqėrisė pa dallim etnie, feje, race a gjinie.

3. LPRK ka pėr synim tė mbrojė vlerat e luftės sė UĒK-sė. Ajo i ka vėnė detyrė vetės qė tė ndikojė dukshėm nė pėrmirėsimin e pozitės sė familjarėve tė dėshmorėve, invalidėve tė luftės dhe veteranėve tė luftės sė UĒK-sė, nė atė mėnyrė qė kėtyre kategorive t'u krijohen lehtėsira institucionale nė tė gjithė sektorėt shtetėror ku preken drejtpėrdrejt interesat e tyre.

4. LPRK programin e vet social e ekonomik do ta orientojė veēanėrisht te tė drejtat e punėtorėve si nė sektorin publik e shtetėror, ashtu edhe nė atė privat, me qėllim qė punėtorėt tė pėrfitojnė sigurimin shėndetėsor, invalidor dhe pensional tė garantuar me ligj.

5. LPRK destinon tė funksionalizojė shtetin e sė drejtės nė shoqėri, duke qenė kritike ndaj institucioneve shtetėrore qendrore dhe lokale nė veprimtaritė e tyre qeverisėse dhe legjislative.

6. LPRK do tė shpreh gjithnjė vlerėsimin pėr gjendjen nė shėndetėsisė nė Kosovė, duke propozuar module dhe zgjidhje konkrete pėr sanimin e gjendjes nė shėndetėsi.

7. LPRK do tė fokusohet nė tė drejtat e tė papunėve, veēanėrisht tek te rinjtė, duke u dhėnė atyre pėrkrahje tė domosdoshme nė gjetjen e rrugėve mė tė lehta pėr punėsim nė Kosovė.

8. Nė veprimtarinė politike tė LPRK-sė vėmendje tė rėndėsishme do t'i kushtohet arsimimit tė tė rinjve, si nė sektorin publik ashtu edhe nė atė privat, si nė nivelin qendror ashtu edhe nė atė tė mesėm e veēanėrisht arsimit fillor ku do tė shprehet masa kritike ndaj ministrisė sė Arsimit dhe drejtorive komunale pėr pėrmirėsimin e gjendjes nėpėr shkollat tona fillore.

9. LPRK nė vazhdėn e aktiviteteve tė veta organizative politike vėmendje tė posaēme do t'i kushtojė kulturės, arteve muzikore, figurative e dramatike tek tė rinjtė.

10. LPRK interesim tė veēantė do t'i kushtojė kritikave nė lėmin e energjisė elektrike, si faktor kyē pėr zhvillim ekonomik.

11. LPRK do tė stimulojė dhe pėrkrah aktivitetet pėr tė rinj nė mirėmbajtjen e ambientit nė Kosovė.

12. LPRK vėmendje tė posaēme do t'i kushtojė pozitės sė femrės nė shoqėri, duke luftuar me ēdo kusht dhunėn fizike dhe psikike nė familje, trafikimin e qenieve njerėzore, prostitucionin dhe dukuri tjera negative.

13 .LPRK do ta kėtė nė fokus dhe prioritet tė vetin fatin e individit nė shoqėri, duke shpreh interesimin dhe pėrkushtimin e veēantė nė krijimin e kushteve ekonomike e sociale pėr tė riun nė Kosovė.

14. LPRK synon barazinė sociale nė Kosovė, sepse ka ēka t'i japė Kosovės dhe tė rinjve tė saj.