Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 


Kėrko nė
  
www.google.com
Kėrko nė
  
www.lpk-kosova.com

 
 
 
Konferencė shtypi e deputetit Emrush Xhemajli, kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės
 
Xhemajli: Nė ligjin pėr dėshmorėt dhe familjet e tyre tė pėrfshihen edhe tė rėnėt para fillimit tė luftės sė UĒK-sė
 
Prishtinė, 17 prill 2009
 

Deputeti i Kuvendit tė Kosovės, Emrush Xhemajli, kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės ka mbajtur sot konferencė shtypi me qėllim tė njoftimit tė opinionit pėr zbatimin jo tė drejtė tė ligjit pėr dėshmorėt dhe familjet e tyre. Deputeti Xhemajli, tha se bėhet fjalė pėr listėn e dėshmorėve qė nuk janė mbuluar me akte nėnligjore edhe pse ka pasur bazė ligjore pėr te.

Lista e dėshmorėve tė Kosovės tė rėnė nė vitet 1964-1992


I. Tė vrarė me atentat

1. Jusuf Gėrvalla, i vrarė me atentat, mė 17 janar 1982, nė Shtutgart
2. Bardhosh Gėrvalla, i vrarė me atentat, mė 17 janar 1982, nė Shtutgart
3. Kadri Zeka, i vrarė me atentat, mė 17 janar 1982, nė Shtutgart
4. Enver Hadri, i vrarė me atentat, mė 25 shkurt 1990, nė Bruksel


II. Tė vrarė nė luftim

5. Rexhep Mala, i vrarė duke luftuar nė rrethim me 11 janar 1984
6. Nuhi Berisha, i vrarė duke luftuar nė rrethim me 11 janar 1984
7. Bajram Bahtiri, i vrarė duke luftuar nė rrethim me 8 shkurt 1984
8. Afrim Zhitia, i vrarė duke luftuar nė rrethim, mė 2 nėntor 1989, Prishtinė
9. Fahri Fazliu, i vrarė duke luftuar nė rrethim, mė 2 nėntor 1989, Prishtinė
10. Ali Ajeti, i vrarė duke luftuar me 1989, nė Shtedim tė Besianės
11. Tahir Meha, 13 maj 1981, Prekaz i Ulėt
12. Nebih Meha, 13 maj 1981, Prekaz i Ulėt
13. Besim Latifi, nga fshati Pollatė, Podujevė, vrarė nė rrethim mė 1990.
14. Skender Munolli, nga fshati Pollatė, Podujevė, vrarė nė rrethim mė 1990
15. Tahir Lush Berisha (vrarė gjatė pėrpjekjes sė armatosur mė 1992, nė Leshan tė Pejės)


III. Veprimtarė tė mbytur nė burg

16. Fazli Grajēevci, mė 1964 nė burg
17. Shaban Shala, vrarė mė 1964 nė burg
18. Afrim Abazi, i mbytur nė torturė nė burgun e Ferizajt
19. Zijah Shemsiu, i mbytur nė burg
20. Xhemajli Blakaj, nga Istogu, i mbytur nė torturė mė 1987
21. Xhemajli Berisha (31 vjeē), profesor, nga fshati Brestovc Rahovec, i mbytur nė torturė nė burg tė Prizrenit

IV. Tė vrarė nė demonstrata

22. Naser Hajrizi (i vrarė nė Prishtinė, mė 1981)
23. Asllan Pireva (i vrarė nė demonstratė, mė 1981)
24. Sherif Frangu (i vrarė nė Ferizaj, mė 1981)
25. Riza Matoshi (i vrarė nė Ferizaj, mė 1981)
26. Ruzhdi Hyseni (i vrarė mė 1981)
27. Xhelal Maliqi (i vrarė mė 1981)
28. Sali Abazi (i vrarė mė 1981)
29. Salih Maloku (i vrarė mė 1981)
30. Nesimi Dervish Dana (i vrarė mė 1981, nė Gjakovė)
31. Salih Zeka (i vrarė mė 1981)
32. Ismet Krasniqi, i vrarė mė 1989, nė Prishtinė
33. Nesimi Elshani (28 vjeē), student, Nagavc, vrarė mė 27.01.1990, nė Brestovc, Rahovec
34. Bedri Sokoli, vrare ne vitin 1989
35. Elfete Humolli (17 vjeēe), Lupē i Poshtėm, Podujevė
36. Agron Fetahu (23 vjeē), bujk fshati Celinė, vrarė mė 27.01.1990, nė Brestovc, Rahovec
37. Hilmi Krasniqi nga Hoēa e Vogėl, Rahovec, vrarė mė 27.01.1990, nė Brestovc, Rahovec
38. Halim Hoti nga Krusha e Madhe, Rahovec, vrarė mė 27.01.1990, nė Brestovc, Rahovec
39. Mehmet Ejupi (23 vjeē) fshati Sekiraēė, vrarė nė Podujevė
40. Agim Rashiti, (19 vjeē), Dragash, vrarė nė Gjilan,
41. Agim Kukleci (31 vjeē), punėtor, vrarė nė Isniq, Deēan
42. Basri Ibrahimi, nga fshati Smirė, vrarė nė Smirė, Viti
43. Gjymshit Ahmet Badallaj (24 vjeē), nga fshati Zhur, vrarė nė Zhur, Prizren
44. Gjylbear Izet Badallaj (22 vjeē) bujk, nga fshati Zhur, vrarė nė Zhur, Prizren
45. Bali Badallaj (22 vjeē), nga fshati Zhur, vrarė nė Zhur, Prizren
46. Xhemshit Badallaj (28 vjeē), nga fshati Zhur, vrarė nė Zhur, Prizren
47. Naim Qemajli, nga fshati Zhur, vrarė nė Zhur, Prizren
48. Fatmir Hoxha, nga fshati Zhur, vrarė nė Zhur, Prizren
49. Haki Pavataj, Decan.
50. Zyle Gashi (23 vjeē), vrarė nė Prishtinė
51. Mujė Berisha, nga fshati Maznik, vrarė nė Maznik, Deēan
52. Ismet Qorraj (21 vjeē), punėtor, vrarė nė Carrabreg, Deēan
53. Xhafer Qorraj, vrarė nė Carrabreg, Deēan
54. Selman Haxhosaj, nga fshati Pobėrxhė, vrarė nė Deēan
55. Musa Gashi, nxėnės, nga fshati Peēan, vrarė nė Suharekė
56. Mirvete Avdiu, nxėnėse, nga fshati Muzeqinė, vrarė nė Shtime
57. Mustafė Veselaj (23 vjeē), nga fshati Peēan, vrarė nė Suharekė
58. Hilmi Jashar Kajtazi (31 vjeē), teknik, nga fshati Vitak, vrarė nė Mitrovicė
59. Bedri Sergjonaj (19 vjeē), nga fshati Klladonicė, vrarė nė Mitrovicė
60. Behram Saniēi, nga fshati Roshan, vrarė nė Mitrovicė
61. Hakif Bislimi (24 vjeē), i papunė, nga fshati Koshtovė e Vllahisė, vrarė nė Mitrovicė
62. Sali Hadėrgjonaj (19 vjeē), nxėnės, nga fshati Voksh, vrarė nė Deēan
63. Selat Berisha (28 vjeē), punėtor, nga fshati Barilevė, vrarė nė Prishtinė
64. Ismet Krasniqi (32 vjeē), nga fshati Grashticė, punėtor, vrarė nė Prishtinė
65. Muharrem Kabashi (19 vjeē), i papunė, nga Dushanova, vrarė nė Dushanovė, Prizren
66. Idriz Rrahmani (41 vjeē), vrarė nė Gjilan
67. Rrahman Demaj, vrarė nė Skenderaj
68. Bedri Hasanaj (21 vjeē), vrarė nė Mitrovicė
69. Sevdat Xhafolli (25 vjeē), vrarė nė Prishtinė
70. Shukrije Obėrtinca (17 vjeēe), nxėnėse, nga fshati Dobri Dubi, vrarė nė Prishtinė
71. Nufret Gashi (40 vjeē), vrarė nė Suharekė
72. Muhamet Imeri (19 vjeē), vrarė nė Dushanovė, Prizren
73. Ibrahim Krasniqi, vrarė nė Prishtinė
74. Ismet Curraj, vrarė nė Carrabreg, Deēan
75. Xhafer Curraj, vrarė nė Carrabreg, Deēan
76. Muhamet Bytyēi, nga fshati Dushanovė, vrarė nė Dushanovė, Prizren
77. Bujar Haxhimusa (24 vjeē), vrarė nė Mitrovicė,
78. Riza Smajli, vrarė nė Gjilan
79. Betim Shala (21 vjeē), student, nga fshati Nashec, vrarė nė Prizren
80. Beqir Shimaniqi (41 vjeē), pensionist, nga fshati Roshan, vrarė nė Mitrovicė
81. Ramadan Zeqiri (34 vjeē), punėtor, nga fshati Kopiliē i Epėrm, vrarė nė Mitrovicė
82. Istref Gashi (42 vjeē), punėtor, vrarė nė Suharekė
83. Sakip Bislimi (33 vjeē), i papunė, fshati Koshtovė e Vllahisė, vrarė nė Leposaviq
84. Afrim Bytyēi (14 vjeē), vrarė nė Dushanovė, Prizren
85. Rrahman Sopa, Kaēanik, vrarė nė Prishtinė
86. Shefki Sejdiu, Ferizaj, vrarė nė Prishtinė
87. Shaip Bytyēi (30 vjeē), Dushanovė, vrarė nė Dushanovė, Prizren
88. Ali Ajeti (30 vjeē), nga fshati Sveēėl - Podujevė, vrarė nė Mitrovicė
89. Xhemajl Krasniqi, demonstrues, i burgosur, vrarė nė burg
90. Fatmir Hazir Ukaj (18 vjeē), Pejė
91. Agron Ukė Gashi, Celinė, Rahovec
92. Hilmi Rexhep Krasniqi (41 vjeē), Hoēė e Vogėl
93. Halim Malush Hoti (29 vjeē), Krushė e Vogėl, Rahovec
94. Nazim Qemal Elshani (28 vjeē), Nagavc
95. Reshat Ymeri (21 vjeē), Gjilan
96. Rexhep Aliu (43 vjeē), punėtor, Ferizaj
97. Bekim Ruzhdi Sejdiu (15 vjeē), Koshare, Ferizaj
98. Meliot Kryeziu (32 vjeē), bujk, Suharekė
99. Hysni Abdullah Mazrreku (15 vjeē), Bubavec, Malishevė
100. Ali Din Kryeziu (28 vjeē), Bubavec, Malishevė
101. Rexhep Selman Aliu, (36 vjeē), Bubavec, Malishevė
102. Sadik Malaj (23 vjeē), Stanovc i Poshtėm, Vushtrri
103. Sadri Maksuti (53 vjeē), Stanovc i Poshtėm, Vushtrri
104. Xhevat Hoxha (24 vjeē), Gjakovė
105. Fatmir Kėrleshi (20 vjeē), Gjakovė
106. Qamil Morina, Logjė, Pejė
107. Fadil Nazmi Talla (25 vjeē), Podujevė
108. Ragip Brahim Hasanmetaj (23 vjeē), Strellc, Deēan
109. Islam Morina (38 vjeē), Topanicė, Kamenicė
110. Sylė Hazir Ukėmetaj (23 vjeē), Strellc i Epėrm, Deēan
111. Nuhi Azemi (21 vjeē), Prelezi i Jerlive, Ferizaj
112. Xhevdet Breznica (22 vjeē), Magurė, Lipjan
113. Enver Morina (22 vjeē), Ēikatovė e Vjetėr, Drenas
114. Sahit Shala (25 vjeē), Krajkovė, Drenas
115. Gani Daci (22 vjeē), Nabėrgjan, Pejė
116. Ali Hysevukaj (19 vjeē), Pejė
117. Ali Isė Zuka, Pejė
118. Nazmi Tefiku, Dubravė, Kaēanik
119. Sadri Shoshi, Istog
120. Samedin Bylykbashi, Prishtinė
121. Agron Fetahu (23 vjeē), bujk, Rahovec
122. Milazim Karaxha, Ēikatovė, Drenas
123. Smajl Lladrovci, Gllanasellė, Drenas
124. Xhavit Lladrovci, Gllanasellė, Drenas
125. Shani Morina, Drenas
126. Bahtijar Gashi (52 vjeē), Prizren, mbytur nė Gjilan
127. Sylė Ukė Haxhaj (46 vjeē), Carrabreg, Deēan
128. Haziz Shora (10 vjeē), Kaēanik
129. Milot Kryeziu (9 vjeē), Suharekė
130. Qazim Shoshi, Kashicė, Istog
131. Ali Tafa, Shtime
132. Vehbi Shesholli, profesor, Zveēan, Mitrovicė
133. Rasim Sheqer Mulliqi, profesor, Beleg, Deēan
134. Osman Vokshi (66 vjeē), Pejė
135. Osė Muqaj, Podujevė
136. Ragip Hasanmetaj (23 vjeē), fshati Strellc i Epėrm, Deēan, vrarė mė 31.01.1990


Siē shihet nga emrat nė listė dhe kategorizimi del se ėshtė plotėsisht e qartė se kėta njerėz e meritojnė, pa asnjė debat, atė ēka i takon njė dėshmori dhe njė familjari tė tij.

Tė gjithė janė tė vrarė nga okupatori, nė atentate, nė luftim, nė torturė ose nė demonstratė, pra bėhet fjalė pėr kriter tė thjeshtė: tė gjithė kėta u vranė duke rezistuar pėr lirinė e Kosovės. Vonesat pėr dhėnien familjeve tė tyre ato ēka u takojnė nė emėr tė zgjerimit tė kritereve pėr futje tė kategorive tė tė dėmtuarve tjerė gjatė periodave tė caktuara dhe thirrja andej e kėndej, nuk na bėjnė nder si shoqėri e organizuar, as si institucione.

Megjithėse kjo kategori ka qenė dashur tė trajtohet me prioritet, ēėshtja e tyre ėshtė zvarritur nė formėn mė tė ēuditshme.

Ja ēka thuhet nė ligj lidhur me kėtė: Ligji Nr. 02/L-2 pėr statusin e familjarėve tė dėshmorėve, invalidėve, veteranėve, pjesėtarėve tė UĒK-sė dhe civil, dhe familjeve tė viktimave civile tė luftės.

Defekti mė i madh i kėtij ligji ėshtė se me kėtė ligj ėshtė synuar tė rregullohet ēėshtja e kategorive tė ndryshme tė njerėzve nė Kosovė pėr tė cilėt nuk vlejnė kritere tė njėjta. Aty ėshtė trajtuar ēėshtja e dėshmorėve, invalidėve, veteranėve pastaj ēėshtja e viktimave civile tė luftės.

Kam marrė kontakte disa herė me MPMS dhe jam njoftuar se ata nuk e kanė nxjerr aktin nėnligjor duke u thirrur se nuk ėshtė precizuar nga cila datė duhet filluar zbatimi i ligjit pėr kategorinė qė flet pėr dėshmorėt e tė gjitha periodave tė luftės pėr liri.

Andaj kjo ministri i ėshtė drejtuar Kryeministrisė pėr nxjerrjen e njė Ligji qė plotėson Ligjin pėr tė cilin po flasim.

Jam interesuar dhe jam informuar se nė Qeveri dy herė ėshtė futur nė rend tė ditės, por nė rrethana tė pasqaruara ligji nuk ka kaluar pėr tė ardhur pastaj nė Kuvendin e Kosovės.

Meqenėse nuk erdhi nė planin legjislativ tė Kuvendit tė Kosovės pėr vitin 2009, unė nė seancėn plenare kur u shqyrtua ky plan kėrkova qė tė futet edhe ky Ligj, por kjo nuk ndodhi.

Kėtu nuk ėshtė fjala pėr ngarkesė buxhetore sepse njė pjesė e kėsaj liste tė dėshmorėve nuk ka lėnė fare familje tė ngushtė, por ka lėnė veprat qė sollėn lirinė dhe nė kėtė kuptim tė gjithė e ndiejmė veten tė dėmtuar. Definitivisht jam i bindur se procedimi i kėtij ligji ka pengesa, duke pėrfshirė edhe pengesa qė lidhen me kualifikime tė tejkaluara politike pėr etapa tė ndryshme tė luftės pėr ēlirim.

Si deputet ne do tė shohim mundėsitė tona pėr tė ndihmuar kėtė ēėshtje, qė kemi ngritur, deri tash tė pazgjidhur.

Sa u pėrket listave Nr. I., II. dhe III., janė lista plotėsisht tė njohura nga opinioni, dhe institucionet e komisionet qeveritare nuk kanė punė tė veēantė pėr kompletimin e dokumentacionit.

Sa i pėrket listės nr. IV, listės sė dėshmorėve tė rėnė nė demonstratė ose gjatė bastisjeve, komisionet duhet tė punojnė pak mė tepėr pėr zbatimin e drejtė tė ligjit.

Nė kėto lista pėr arsye tė vėshtirėsive nė mbledhjen e fakteve nuk janė pėrfshirė disa tė vrarė nė burgjet e APJ-sė, por qė me njė punė qė duhet tė vijojė do tė pėrfshihen edhe ata, pėr ēka besojmė se nuk do tė mungojnė dėshmitė e qytetarėve, tha deputeti Xhemajli.

Ēdo mospėrfshirje e rastėsishme nė kėtė listė ėshtė nga mungesa e tė dhėnave, tha Xhemajli dhe kėrkoi falje pėr kėtė.
"Kjo nuk ėshtė njė listė qeveritare, por njė listė e mbledhur brenda mundėsive qė mund t’i ketė njė deputet", tha nė fund deputeti Emrush Xhemajli.